Slovenka odfotila ľadovú bublinu. Úchvatnú snímku chváli britský denník, vytlačili ju aj na pohľadnicu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenka odfotila ľadovú bublinu. Úchvatnú snímku chváli britský denník, vytlačili ju aj na pohľadnicu

Talentovaná slovenská fotografka očarila svet. Jej záber zdobil titulku britského denníka Guardian a získal uznanie náročnej poroty.

Daniela Rapavá. — Foto: adr

LONDÝN/RIMAVSKÁ SOBOTA 28. augusta - Úchvatná snímka ľadovej bubliny od Daniely Rapavej očarila britský denník Guardian aj porotu Royal Photographic Society. Tú zaujalo celkovo 100 snímok, ktoré sa objavia na výstave Royal Photographic Society v Londýne a práve fotografia 61-ročnej Rapavej z Rimavskej Soboty bude medzi nimi.

Popularizuje vedu

Najlepších 100 záberov vybrali spomedzi 3 600 fotografií z celého sveta. Slovensko bude reprezentovať len jediná fotka, na ktorej je zamrznutá mydlová bublina. Ako uviedol lokálny portál Rimava.sk, fotografia zamrznutej bubliny zaznamenala úspech aj inde.

Táto snímka sa ocitne na výstave v Londýne.
Táto snímka sa ocitne na výstave v Londýne. Foto: Reprofoto/Guardian

„Vybrala si ju aj francúzsky National Geographic, bola už vytlačená aj na pohľadnici v Madride, úspech mala aj v Toronte či na súťaži v Rumunsku,“ pochválila sa šikovná Slovenka, pre ktorú je fotografovanie takmer celoživotná vášeň.

Daniela Rapavá má svoj profil aj na webe National Geographic. Pracuje v Hvezdárni v Rimavskej Sobote a snaží sa popularizovať vedu. Vo svojich snímkach preto zachytáva fascinujúce javy, ktoré niekedy až presahujú hranice ľudského chápania. O to viac sú jej snímky zaujímavejšie a právom si získavajú nielen medzinárodnú pozornosť, ale aj úspech.

Najväčšiu pozornosť však púta svojimi bublinami, respektíve, fotografiami, ktoré veľmi detailne zobrazujú, ako fascinujúco môžu zamrznuté bubliny vyzerať a o ktoré prejavujú záujem aj vedecké časopisy.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…