Traja tridsiatnici idú zo Slovenska do Grécka na aute kúpenom za euro. Majú pred sebou vznešený cieľ
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Traja tridsiatnici idú zo Slovenska do Grécka na aute kúpenom za euro. Majú pred sebou vznešený cieľ

Trojica mladých Slovákov sa rozhodla, že sa vyberie na starom aute až na grécky Olymp. Bláznivý nápad však má za sebou krásnu myšlienku.

Traja Slováci sa rozhodli vydať na aute za jedno euro až do Grécka. — Foto: Koláž DN

BYTČA 30. augusta - Traja mladí Slováci, tridsiatnici, sa rozhodli, že si urobia pomerne netradičný výlet. Na starom aute sa vybrali zo Slovenska až do Grécka na Olymp, svojej ceste však dali nádherný zmysel. Chcú pomôcť jednej slovenskej rodine, ktorá to veľmi potrebuje.

Na aute za euro až do Grécka

Juraj, Peter a Vlado pochádzajú z Bytče a blízkeho okolia a zdá sa, že majú slabosť pre dobrodružstvo. Nechýba im však ani zmysel pre humor, no najmä srdce na správnom mieste a ochota pomáhať.

V sobotu všetci traja nasadli do malého auta, ktoré, ako sami povedali, bolo kúpené za jedno euro. Vo svete, kde sa ľudia pretekajú v tom, kto má lepšie auto, je „Kačko“, ako títo kamaráti auto nazývajú, azda úplným protipólom. Na svojej webovej stránke nešetria ani vtipmi na jeho adresu: „Nepotrebujem veľa, stačia mi troje dverí. Troje dverí. Ale nikdy nefungujú naraz. Dvomi sa dostanete dnu a dvomi von. Ale vždy inými. Ako je to matematicky možné? Neviem, ale mechanicky to tak vychádza,“ napísal o ňom jeden z trojice kamarátov.

Auto za euro, na ktorom traja Slováci vyrazili do Grécka na Olymp.
Auto za euro, na ktorom traja Slováci vyrazili do Grécka na Olymp. Foto: Facebook/Nakacku

Podľa ich popisu by sa mohlo zdať, že na ňom viac vecí nefunguje, ako funguje, napriek tomu slúži svojmu účelu, a to je podstatné. Získalo si však vďaka tomu veľa prezývok. „Je to malé škaredé káčatko, resp. bolo to malé škaredé káčatko. Teraz je to malé pekné škaredé káčatko. Má malý výkon, ale aspoň málo miesta. Veľa vecí tam nefunguje a veľa vecí ani nemá. Klímu či posilňovač riadenia by ste hľadali márne. Napriek tomu má dušu a máme ho radi,“ povedal pre Dobré noviny Juraj Ratulovský.

Prejdú kus Európy

Cesta na ňom z malého slovenského mesta až do Grécka vznikla ako nápad, ktorý sa zdal byť nezmyselný a možno až nemožný. Napriek tomu sa do toho trojica nadšencov pustila a naplánovali si cestu cez Maďarsko, Srbsko, Macedónsko až do Grécka. Naspäť by sa radi vrátili cez Albánsko, Čiernu horu, Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu a Maďarsko. Návrat majú naplánovaný na nedeľu 3. septembra. „Nikto neverí tomu, že to zvládne a chvíľami ani my. Tak to má byť,“ dodáva s humorom Juraj.

Chcú pomôcť mame, ktorá s deťmi zostala sama

Nejde však iba o zábavný výlet, ale svojou snahou sa trojica Slovákov snaží upriamiť pozornosť na rodinu Schneiderovcov zo Žiliny a motivuje ľudí k tomu, aby jej pomohli. Hoci sa predtým nepoznali, keď sa dopočuli o jej situácii, rozhodli sa jej pomôcť. „Pani Schneiderová má šťastie a aj ho nemá. Má šťastie v deťoch. V deviatich krásnych deťoch. A nemá ho preto, lebo ostala na deti sama. Stalo sa veľa a my sme sa ponúkli, že trocha pomoci vieme dať,“ uviedli na webe, na ktorom popisujú svoju cestu.

„Rozhodli sme sa pridať k ceste myšlienku. Spojili sme príjemné s užitočným, oslovili pár známych, poprosili ich, aby prispeli. Nie nám, zverejňujeme IBAN rodiny Schneiderovcov,“ povedal pre Dobré noviny Juraj, ktorý chce spolu s kamarátmi pomôcť tejto rodine, ktorá v júli prišla o otca.

Ak chcete sledovať ich cestu alebo sa pridať k tým, ktorí chcú rodine Schneiderovcov pomôcť, viac informácií nájdete na ich facebookovej stránke alebo webstránke.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…