Bývalá modelka je najmladšou starostkou na Slovensku. Vo funkcii bude ešte rok, no už splnila skoro všetky volebné sľuby
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Bývalá modelka je najmladšou starostkou na Slovensku. Vo funkcii bude ešte rok, no už splnila skoro všetky volebné sľuby

Už to budú takmer tri roky, čo obci Kláštor pod Znievom šéfuje žena. Na tom by možno nebolo nič čudné, no starostka Erika Cintulová drží titul najmladšej a pravdepodobne aj najkrajšej starostky na Slovensku.

Erika Cintulová šéfuje obci Kláštor pod Znievom. — Foto: aec, obec Kláštor

KLÁŠTOR POD ZNIEVOM 25. augusta - Má len 30 rokov, no už skoro tri roky riadi obec Kláštor pod Znievom v okrese Martin. Erika Cintulová má za sebou sľubne rozbehnutú kariéru modelky aj štúdium práva. No ona sa rozhodla uchádzať o post starostky. Naň sa jej podarilo dostať a nám porozprávala, čím si získala priazeň obyvateľov obce, čo všetko pre ňu už urobila a zaspomínala si aj na svoje modelingové časy.

Ste najmladšou starostkou na Slovensku. Čím ste si v takom mladom veku získali priazeň obyvateľov obce, aby vás zvolili do tejto funkcie?

Zodpovedne som sa pripravila a pripravila som si volebný program s konkrétnymi bodmi. Ponúkla som ľuďom svoju víziu a pravdepodobne ich zaujala, keďže ma zvolili. O tom, že ten volebný program nebol len akousi povinnou jazdou, ale reálnou a uchopiteľnou víziou svedčí aj to, že už teraz je viac ako 80 percent bodov splnených. A to som toho nesľubovala málo.

Viete si predstaviť, že by ste kandidovali aj v ďalšom volebnom období?

Predstaviť si to viem (úsmev).

Erika Cintulová.
Erika Cintulová. Foto: aec

V jednom z rozhovorov ste sa vyjadrili, že sa vám darí volebný program úspešne plniť. Čo všetko sa vďaka vám v obci zmenilo a zlepšilo? Aké máte s obcou ďalšie plány?

V prvom rade som musela urobiť poriadok na úrade. Museli sme odstrániť chyby v administratíve, účtovníctve, zaviesť nový moderný informačný systém obce. Bolo potrebné sfunkčniť prevádzku, zaviesť archív. Už v prvom roku sa nám podarilo zachrániť dotáciu na nové LED osvetlenie v obci a úspešne ho zrealizovať. Z dotácie sme počas prázdnin vybudovali a otvorili ďalšiu triedu materskej školy.

V druhom roku sme urobili chodník a novú autobusovú zastávku, získali sme dotáciu na sanáciu čiernych skládok, opravili a zmodernizovali sme obecný rozhlas. Začali sme s opravami ciest. V škole sme vybudovali novú šatňu a sprchy pri telocvični. Začali sme s ošetrovaním aleje, ktorá je charakteristická pre Kláštor. 

Chránená lipová alej.
Chránená lipová alej. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Zbúrali sme školskú jedáleň, kde vyrastie nové ihrisko. Tento rok z dotácií rozširujeme kanalizáciu, zatepľujeme a meníme strechu a kúrenie v materskej škole a aj na obecnom úrade, a robíme kamerový systém v obci. Teším sa, že teraz máme fungujúci a efektívny úrad a zapájame sa do každej výzvy, robíme veľa projektov. Podarilo sa nám pozdvihnúť aj športové podujatia a kultúrne akcie.

Spoluorganizujem Majstrovstvá Slovenska v behu do vrchu - Beh na Zniev. Organizujeme cyklistické preteky Znievske dni cyklistiky - Slovenské pyreneje. Začala som organizovať Kláštorský jarmok s bohatým kultúrnym programom. Prvý rok sme prilákali do Kláštora viac ako 10-tisíc návštevníkov, druhý rok sa nám to podarilo zdvojnásobiť a tento rok, keď sa predstavia Robo Kazík, Sendrejovci, S hudbou vesmírnou a hlavná hviezda budú legendárni Boney M, som sama zvedavá, koľko ľudí príde.

V minulosti ste pôsobili aj ako modelka. Ako si na toto obdobie spomínate?

Bola to veľmi dobrá skúsenosť. Vďaka modelingu som sa stala samostatnejšia a viem sa spoľahnúť sama na seba a rýchlo rozhodovať. Veľa som precestovala a cestovanie dá človeku väčší rozhľad. Má s čím porovnávať a vybrať si pre seba to naj. A v zahraničí sa dá čerpať veľa inšpirácie. Keď som sa ocitla na druhom konci sveta sama v sedemnástich s pokazeným telefónom a spiatočnou letenkou o tri mesiace a nik ma nečakal, bolo mi všelijako, ale všetko sa vyriešilo a viem, že aj v ťažkej situácii nepanikárim. Bolo mi aj smutno, ale bola to dobrá skúsenosť.

Z modelingových čias.
Z modelingových čias. Foto: aec

Ak by ste nešéfovali obci, čomu by ste sa venovali? Ste vyštudovaná právnička, neláka vás  to späť k právu?

Ak by som nešéfovala obci, tak sa asi venujem právu, ale súčasná práca ma baví, napĺňa a možno mi aj trošku ide (úsmev).

Erika Cintulová a jej rodina.
Erika Cintulová a jej rodina. Foto: aec

Do obce ste sa presťahovali z Bratislavy kvôli deťom. Čo je ten najväčší rozdiel medzi mestským a obecným životom, aký pociťujete? Uvažujete nad tým, že by ste sa niekedy v budúcnosti do mesta ešte vrátili?

V obci je život pokojnejší a zdá sa mi, že sú ľudia súdržnejší. Chcela som dať našim deťom také detstvo, aké som mala ja. Ale nikdy nehovor nikdy a v tomto momente nevidím dôvod, prečo by som sa mala sťahovať niekam inam. V Kláštore sa mi žije dobre a zdá sa, že nielen mne, keď nám obyvatelia neustále pribúdajú.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…