Slovenská záchranárka získala prestížnu európsku cenu
Dobré noviny
Dobré noviny

Slovenská záchranárka získala prestížnu európsku cenu

Začiatkom minulého roka operačná dôstojníčka Slavomíra Korduliaková zachránila mladé 16-ročné dievča, ktoré počas snehovej kalamity na Kysuciach uviazlo vo vysokom snehu cestou zo školy.

BRATISLAVA 24. apríla - Slavomíra Korduliaková pracuje v Operačnom stredisku Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline. Patrí medzi najlepších záchranáro a operátorov linky 112 a to vďaka svojmu profesionálnemu a duchaplnému prístupu v náročných a život ohrozujúcich situáciách. 17. apríla získala v hlavnom meste Lotyšska Rige titul Výnimočný operátor 112.

Slavomíra ešte vo februári minulého roka zachránila život 16-ročnej školáčke. Tá uviazla v snehovej kalamite cestou zo školy. Brodiac sa hlbokým snehom nevedela nájsť cestu domov a zablúdila. Podchladená, vyčerpaná a dehydrovaná vzala do ruky telefón a vytočila tiesňovú linku 112. Na opačnom konci linky sa jej prihovorila práve Slavomíra Korduliaková, ktorá jej poskytla psychologickú podporu a pomocou komunikácie ju udržiavala pri živote.

Záchranná akcia však bola veľmi komplikovaná. Školáčka nedokázala určiť svoju polohu a ani popísať miesto, na ktorom sa nachádzala. Slavomíra preto okrem toho musela komunikovať aj s matkou školáčky a starostom obce, ktorí pomohli pri určovaní polohy uviaznutej školáčky. Vďaka tomu sa ju hasičom podarilo nájsť a previezť v zlom zdravotnom stave do nemocnice.

"Bol to krásny večer, plný príjemných prekvapení. Získať takúto prestížnu európsku cenu je pre mňa veľkou poctou a tiež zadosťučinením pre všetkých operátorov liniek tiesňového volania. Som veľmi šťastná, že som spolu s kolegami z celého integrovaného záchranného systému mohla byť súčasťou záchrany jedného mladého života," priblížila svoje prvé dojmy ocenená záchranárka.

Mimoriadne prekvapenie čakalo Slavomíru pri odovzdávaní ocenenia. Na pódiu sa nečakane stretla s Miroslavou Sadlekovou, dievčaťom, ktoré zachránila. Stretnutie sa nezaobišlo bez patričných emócií, šťastia a radosti.

 

112 Awards je prestížna celoeurópska súťaž pre profesionálov aj verejnosť, ktorá má za cieľ podporovať správne používanie tiesňového volania.

 

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…