Najlepší žurnalisti si prevzali Novinárske ceny
SITA
SITA

Najlepší žurnalisti si prevzali Novinárske ceny

Osobitnú cenu udelili za výnimočný prínos pre kreslenú publicistiku Vladimírovi Jiránkovi, ktorého život a tvorba sa uzavreli koncom minulého roka.

BRATISLAVA 23. apríla - Víťazi Novinárskej ceny 2012 sú známi. Ocenených v 14 kategóriách a nositeľov dvoch špeciálnych cien vyhlásili dnes večer v bratislavskom kultúrnom centre Dunaj.

Do 9. ročníka súťaže sa prihlásilo 360 autorov so 618 príspevkami. Odborné poroty vybrali tri až štyri nominácie v každej zo 14 kategórií a z nich vybrali víťazov.

Rada súťaže udelila špeciálnu Cenu otvorenej spoločnosti kolektívu autorov Eva Čobejová, Martin Hanus, Lukáš Krivošík a Jozef Majchrák z týždenníka .týždeň. Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska získal Ivan Haluza z Trendu za príspevok Korupčné schémy sú už zvrátene dokonalé. Osobitnú cenu udelili za výnimočný prínos pre kreslenú publicistiku Vladimírovi Jiránkovi, ktorého život a tvorba sa uzavreli koncom minulého roka.

Čestným uznaním porota ocenila blog Mária Lašša s názvom Ponožka hodila šestku. Tento rok po prvýkrát príspevky prihlasovali aj užívatelia systému spoločného predplatného prémiového obsahu novín na internete Piano. V online hlasovaní určili 15 najlepších príspevkov, ktoré ich na Piane v roku 2012 najviac zaujali. Verejnosť rozhodovala tiež o víťazovi Česko-slovenskej ceny. So 6 210 hlasmi ju získal Jindřich Ginter s príspevkom Kupčení se složenkami je v pořádku, tvrdí advokáti uverejnenom v českom denníku Právo. Výsledky nájdete na hlasovanie.novinarskacena.sk.

Ďalšie Novinárske ceny 2012 získali: v kategórii najlepšia reportáž v printových médiách Andrej Bán (Turecko bez Európy, .týždeň), za najlepšiu reportáž v elektronických médiách Dárius Haraksin a Martin Krpač (Séria Príbeh Ivany Boórovej, TV JOJ), najlepší rozhovor v printových médiách Mária Mihaliková (Angyalová: S partnerkou sa snažíme byť dobrými rodičmi, SME), najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách Andrea Vadkerti (Portrét Nicolasa Wintona, TA3), najlepší regionálne publikovaný príspevok v printových médiách Roman Rokytka (Séria Bytové družstvo, Košický Korzár), najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách Marta Mochnacká (Kráčali po ich stopách, Bardejovská televízia), za najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách Martin Hanus a Jozef Majchrák (Ústavný súd, .týždeň), za najlepší analyticko–investigatívny príspevok v elektronických médiách Rastislav Striško (Séria Kauza „Čierna labuť", TV JOJ), v kategórii najlepší komentár v printových médiách Peter Breiner (Skúsil som oboje, nedá sa porovnať, SME) a za najlepší článok uverejnený na blogu Radovan Bránik (Séria Otroctvo v uliciach Bratislavy, blog.sme.sk). Cenu Google za inovatívnu profesionálnu online žurnalistiku udelili Pavlovi Grausovi, Lukášovi Kodoňovi a Mirovi Šifrovi za príspevok Manuál na mozog zverejnený v TV SME.

Nositeľom ceny v kategórii najlepšia fotografická aktualita sa stal Marián Peiger za fotografie z protestu Gorila pre tlačovú agentúru SITA a cenu v kategórii najlepšia reportážna fotografia získal Michal Burza za fotografie zo série Baňa Dolina (Nový čas, www.cas.sk).

Cenu za najlepší československý kreslený vtip, komiks a karikatúru udelili Jozefovi Gertlimu "Danglárovi" za sériu karikatúr pre Forbes.

Tradične je súčasťou súťaže aj výstava najlepších fotografií a karikatúr s názvom No comment. Slávnostne ju otvoria 2. mája o 17:00 v Open Gallery na Baštovej 5 v Bratislave, kde bude prístupná do 15. júna. Výber z prác prihlásených do kategórií Najlepšia fotografická aktualita a reportážna fotografia a Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra si od novembra pozrú v Prahe.

Zoznam víťazných a nominovaných príspevkov ako aj zloženie porôt a zoznam členov rady súťaže je dostupný a webstránke súťaže - http://www.novinarskacena.sk. Nominácie českej súťaže Novinářská cena 2012 sa dajú nájsť na http://www.novinarskacena.cz.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…