ŠTÚDIA: Ľudia, ktorí si v mobile vypli túto funkciu, už po jednom dni pocítili zmeny na svojom zdraví
Radka Turoňová
Radka Turoňová

ŠTÚDIA: Ľudia, ktorí si v mobile vypli túto funkciu, už po jednom dni pocítili zmeny na svojom zdraví

Ako často kontrolujete svoj mobil? Väčšina ľudí to už robí automaticky, no ak si chcete chrániť zdravie, jednej veci by ste sa mali vyhnúť.

Ilustračné foto — Foto: Linkedin

MADRID 21. augusta - Hoci sú inteligentné telefóny veľkým prínosom pre život, nikto by nemal zabúdať na to, že ich nepremyslené používanie ničí zdravie. Ak sa však zbavíte aspoň jednej veci, môže vám to v najbližších rokoch priniesť pre zdravie veľké prínosy.

Ako drogy

Je viacero aspektov, z akých majú moderné telefóny nepriaznivý účinok na ľudské zdravie. Napríklad ich používanie pred tým, ako sa chystáte spať, znemožňuje mozgu správne sa zregenerovať. To sa môže spájať s problémami so spánkom a zhoršeným sústredením na ďalší deň.

Alebo také prechádzanie cez priechod pre chodcov. Aj malá nepozornosť vás môže stáť veľa. V niektorých krajinách preto zaviedli špeciálne opatrenia, ktoré si poradia so „zombíkmi“ na cestách, teda ľuďmi, ktorí neustále pozerajú na displej svojich mobilných zariadení a nevenujú pozornosť dianiu okolo. Napríklad Nemci tak dali zabudovať akési semafory rovno na priechody pre chodcov. Inde radšej úplne zakazujú používanie smartfónov pri prechode cez cestu alebo zavádzajú špeciálne pásy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: wikimedia

Najnovšia štúdia si však všimla aj ďalšie nebezpečenstvo, ktoré spôsobuje používanie inteligentných telefónov. Hrozivo pritom znie už to, že výskumníkom sa do experimentu nepodarilo zohnať ani len potrebných 30 ľudí, tak veľmi sa nechceli vzdať zaužívaných návykov. Nakoniec sa na experimente zúčastnilo 24 ľudí vo veku od 19 do 56 rokov.

Výskumníci z Univerzity Carnegie Mellon v Pittsburghu a spoločnosti Telefónica sa vo svojom výskume zamerali na upozornenia či notifikácie. Požiadavkou bolo vypnúť si notifikácie na týždeň, nakoniec sa to podarilo len na jeden deň. No výsledky aj tak priniesli želané ovocie.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Zjednodušene by sa totiž dalo povedať, že to, čo zapnuté upozornenia  vyvolávajú, je podobné ako pri užití drog. Ako sa totiž ukázalo, účastníci výskumu pociťovali až úzkosť či strach a cítili sa byť izolovaní, keď mali upozornenia vypnuté. Naopak, keď ich mali zapnuté, cítili sa byť šťastnejšími a produktívnejšími. Po 24 hodinách povedali až dve tretiny účastníkov, že si radšej hneď zmenia svoje nastavenia upozornení. Vedeli, že to, čo sa deje s ich psychikou vplyvom modernej techniky, zrejme nie je celkom v poriadku.

Na skutočnú spokojnosť si počkali

Po dvoch rokoch sa výskumníci vrátili k ľuďom zo skúmanej skupiny. Tí, ktorí sa rozhodli nemať notifikácie stále zapnuté, boli uvoľnenejší, znížili svoj stres aj rozptýlenie. Podľa nich dokonca pomôže aj to, keď si vypnete oznámenia len na súkromnom účte a budú vám prichádzať len upozornenia potrebné pre vašu prácu. Tak to urobilo pár účastníkov, ktorí teraz vedú spokojnejší život. Aj keď predtým im pocit spokojnosti privádzali práve neustále prichádzajúce notifikácie.

Tí, ktorým sa aspoň trochu podarilo zmeniť svoje návyky, si tak pochvaľujú, že sa im znížil stres, pretože sa už nemusia obávať toho, čo im znovu vyskočí na displeji. Upozornenia totiž vo väčšine prípadov pôsobia veľmi naliehavo a navonok vzrušenie môže mať pre mozog škodlivé účinky.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…