Čerstvý päťdesiatnik Petr Zelenka sa venuje filmu, divadlu i opere
TASR
TASR

Čerstvý päťdesiatnik Petr Zelenka sa venuje filmu, divadlu i opere

Medzi jeho známe filmy patria napríklad Knoflikáři (1997) alebo Rok ďábla (2002). Scenáristicky sa napríklad podieľal na úspešnom filme Samotáři (2000).

V roku 1967 sa narodil sa český dramatik, scenárista a filmový režisér. Medzi jeho známe filmy patria napríklad: Knoflikáři, Rok ďábla. Scenáristicky sa napríklad podieľal na úspešnom filme Samotáři. — Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková

Praha/Bratislava 21. augusta (TASR) - Dramatik, scenárista a filmový režisér Petr Zelenka sa narodil v českej Prahe 21. augusta 1967.Dnes oslavuje 50 rokov.

Odbor dramaturgie a scenáristiky vyštudoval na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU). V rokoch 1990-1991 pracoval ako dramaturg v pražských filmových ateliéroch Filmové studio Barrandov. Svoje scenáre si po roku 1996 začal nakrúcať sám.

Medzi jeho známe filmy patria napríklad Knoflikáři (1997) alebo Rok ďábla (2002). Scenáristicky sa napríklad podieľal na úspešnom filme Samotáři (2000).

Mystifikačný dokument Mňága Happy-end, ktorý je spojením filmového a hudobného sveta, vytvoril v roku 1996. Podobným spôsobom neskôr nakrútil snímku Rok ďábla (2002) o bizarnom hudobnom turné spevákov a hudobníkov Jaromíra Nohavicu a Karla Plíhala a hudobnej skupiny Čechomor. Film získal v roku 2003 hlavnú cenu Krištáľový glóbus na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v českých Karlových Varoch za rok 2002 a dostal aj šesť Českých levov/2002.

V roku 2004 režíroval v bratislavskom Divadle Astorka Korzo'90 hru Odchody vlakov, ktorú upravil na základe jednoaktovky autora Michaela Frayna Číňania.

Česko-nemecko-slovenský koprodukčný film Příběhy obyčejného šílenství (2005) Petr Zelenka nakrútil na námet vlastnej rovnomennej divadelnej hry, ktorú uviedlo v roku 2001 pražské Dejvické divadlo. V roku 2013 premiérovalo túto hru Štátne divadlo (ŠD) Košice. Ide o sériu príbehov a sériu dejových línií, ktoré zjednocuje hlavný hrdina, okolo ktorého sa všetko odohráva. Je to komédia plná inteligentného humoru a sebairónie, často až na hranici cynizmu.

Film Karamazovi, ktorý režisér Petr Zelenka nakrútil v roku 2008, podľa rozhodnutia Českej akadémie filmovej a televíznej tvorby získal ocenenie Český lev/2008. Zelenka dostal vtedy aj cenu za najlepšiu réžiu. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 2008 tento film dostal od poroty zvláštne uznanie a navyše aj cenu Medzinárodnej federácie filmových kritikov.

V roku 2011 uviedla televízia v Českej republike 45-dielny seriál Terapie o práci psychoterapeuta, na jeho réžii sa okrem Mareka Najbrta a Jaroslava Fuita podieľal aj Petr Zelenka.

V pražskom Národnom divadle (ND) režíroval operu Toufar, ktorej premiéra bola v roku 2013 a jej nosnou témou je príbeh "číhošťského zázraku" z roku 1949, za ktorý Štátna bezpečnosť (ŠtB) obvinila a na smrť umučila nevinného farára Josefa Toufara.

Jeho čierna pseudodokumentárna komédia Ztraceni v Mnichově (2015), na ktorej sa podieľal scenárom aj réžiou, si v roku 2016 odniesla najviac cien českej filmovej kritiky, keď premenila všetky tri nominácie na cenu za najlepší scenár, réžiu a film. Ocenenie Český lev/2015 získala táto snímka za strih a scenár.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…