Dnes je najhorúcejší deň v týždni! Pozor na úpal u detí, toto by mal vedieť každý rodič o prehriatí dieťaťa
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Dnes je najhorúcejší deň v týždni! Pozor na úpal u detí, toto by mal vedieť každý rodič o prehriatí dieťaťa

Deti sa prehrejú omnoho ľahšie ako dospelí. Dajte preto pozor na to, aby na to nedoplatili práve vaši najmenší. Takto ochránite ich zdravie!

Ilustračné foto — Foto: Max Pixel

BRATISLAVA 18. augusta - Horúčavy ešte nepovedali svoje posledné slovo a meteorológovia stále zverejňujú výstrahy pred vysokými teplotami pre veľkú časť Slovenska. Ak máte aj vy doma malé deti, dajte pozor na to, aby im lúče slnka, ktoré sú stále dosť silné, ešte na záver leta nespôsobili úpal.

Všimnite si to včas

Ešte predtým, ako sa dieťa dostane až do štádia úpalu, bude vykazovať príznaky, ktoré vás môžu včas varovať. Môže sa silno potiť, napriek tomu, že jeho pokožka bude pomerne chladná, môže sa cítiť slabo a unavene, uvádza portál Livestrong. Tieto prvotné príznaky ešte zvykne sprevádzať aj rýchly tlkot srdca či nevoľnosť. Ak má vaše dieťa aj zvýšenú teplotu, ide o prehriatie a mali by ste zakročiť.

Lekárka radí, ako zrážať teplotu

Ak je dieťa dehydrované, je unavené, má sucho v ústach a dlhší čas nepotrebuje močiť. Signálom je aj zvýšená teplota. Čo je vtedy potrebné urobiť? „Dieťa uložíme do chladnej miestnosti, vyzlečieme, môžeme aplikovať zábaly. Látku namočíme do vody cca 18°C teplej. Teplotu zrážame pomaly, nie náhle,“ poradila pre portál Aktuality detská lekárka MUDr. Monika Antošová z Bratislavy.

Dieťa by nemalo byť na slnku bez klobúku alebo inej pokrývky hlavy.
Dieťa by nemalo byť na slnku bez klobúka alebo inej pokrývky hlavy. Foto: Pixabay

Úpal nie je prehriatie

Ak dôjde až k úpalu, dieťa má teplotu okolo 41°C, bolí ho hlava, zvracia, chytajú ho mdloby. Podľa webu Baby Center, je dieťa letargické, má horúcu začervenanú a suchú pokožku, rýchly pulz a je zmätené. Ako uvádzajú Aktuality, človek sa v takomto stave už zvyčajne nepotí a organizmus sa priveľmi prehrieva. Čo vtedy treba urobiť?

Uložte dieťa na tiché miesto, aby v pokoji oddychovalo. Ovievajte ho a potierajte vlažnou vodou, môžete ho aj prikryť vlhou osuškou, radia Aktuality. Dajte však pozor na studenú vodu, ktorá by narobila viac škody ako osohu, keďže by spomalila odchod tepla z tela. Potom však treba vyhľadať lekára.

Bez klobúka ani na krok

Lepšie, ako riešiť tieto problémy, je im prechádzať. Či už sa hráte s vaším dieťaťom doma či na ihrisku alebo sa ešte chystáte na dovolenku, nemali by ste zabúdať najmä na jednu vec.Deti do jedného roku by nemali byť priamym slnečným lúčom vystavované vôbec,“ povedala pre portál iDnes lekárka Gréta Wohlová. Ani staršie dieťa by nemalo byť dlho na slnku a najmä pri fyzickej aktivite, behaní či skákaní, musí dodržiavať pitný režim. Dojčatá pred slnkom chráňte za každých okolností ľahkým oblečením. Každé dieťa by malo mať na hlave klobúk či šiltovku.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…