Lekári sa vzorne postarali o jeho rodinu: Slovák z vďaky opravuje nemocničné kúpeľne
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Lekári sa vzorne postarali o jeho rodinu: Slovák z vďaky opravuje nemocničné kúpeľne

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa nemocníc na Slovensku je v katastrofálnom stave. Tam, kde štát nevie pomôcť dostatočne, však často plnia zaňho úlohu bežní občania.

Mário Ďuriš s rodinou. — Foto: amď

BRATISLAVA 18. augusta - Pacientom nie je jedno, akým podmienkam čelia, keď sa nachádzajú v nemocnici. Inou kapitolou je už samotný prístup lekárov či sestričiek. Tí vo väčšine prípadov robia, čo môžu a ľudia sú z nich často veľmi milo prekvapení. To bol aj prípad Slováka Mária Ďuriša, ktorý urobil pre jednu zo slovenských nemocníc veľkú vec.

Najprv lampy, potom kúpeľne

Mário bol veľmi milo prekvapený z prístupu zdravotníkov v detskej nemocnici na bratislavských Kramároch. V tom čase tam ležala jeho manželka aj so synom. Kombinácia milého prístupu, ale zlých podmienok ho naštartovala k tomu, aby začal konať.

Foto: amď

„Videl som, v akých podmienkach sa sprchujú a umývajú. Chcel som, aby tie mamičky, ktoré si už aj tak prežívajú dosť, mali aspoň záver dňa pekný,“ opísal pre Dobré noviny, čo bolo preňho prvotným impulzom nemocnici pomôcť.

Foto: amď

Najprv pre ňu so svojimi dodávateľmi nakúpil chladničku, mikrovlnku aj 18 nočných lampičiek. Neskôr prišlo na rad prerábanie kúpeľne. Zdá sa však, že toto je len začiatok.

Foto: amď

„V blízkej budúcnosti by sa mali prerobiť všetky kúpeľne na oddelení, prisľúbil som, že pomôžem opäť so všetkým. Od návrhu až po realizáciu,“ prezradil nám Mário.

Študentom to nie je jedno

Tento Slovák so srdcom na správnom mieste pritom nie je jediný z radu bežných občanov, kto supluje pri zlepšovaní podmienok slovenských nemocníc úlohu štátu. Niečo podobné robia aj študenti združení pod organizáciou Stavbárske srdce.

Nadšenci zo Stavebnej fakulty STU sa napríklad pustili do rekonštrukcie detskej kardiochirurgie. Najprv prerobili sociálne zariadenie, potom aj izby. Okrem toho organizujú benefičné koncerty, vďaka ktorým sa im darí financovať rekonštrukcie.

Prečítajte si tiež: Študenti pomáhajú zveľadiť priestory pre pacientov, ich dobrovoľná prax je užitočná a má aj srdce

Slovenská technická univerzita má prsty aj v zlepšení podmienok pre pacientov v čakárňach. Podarilo sa jej ukázať, že klasický plastový či koženkový nábytok sa dá nahradiť drevom, ktoré funguje ako prírodná dezinfekcia a okrem toho môže mať na pacientov regeneračné účinky.

Prečítajte si tiež: Študent v praxi ukázal, ako môžu vyzerať nemocnice. Nevábne koženky a plasty nahradí drevo

Takýto drevený nábytok pôsobí okrem toho aj estetickejšie ako klasické sedačky, na ktorých musia pacienti často presedieť celé hodiny.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…