Dobré noviny
V Bojniciach sa objavil tvor, ktorého možno vidieť iba na dvoch miestach na svete
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

V Bojniciach sa objavil tvor, ktorého možno vidieť iba na dvoch miestach na svete

Nandínia africká (Nandinia binotata).
Nandínia africká (Nandinia binotata). — Foto: reprofoto/zoobojnice

Vidieť tohto vzácneho tvora je skutočný zážitok, ktorý sa ľuďom naskytne iba málokedy. Pozrite si jeho snímky.

BOJNICE 17. augusta - Národná zoologická záhrada v Bojniciach získala do svojej kolekcie zvierat nandíniu africkú. Unikátne zviera patrí k málo preskúmaným druhom, mimo jej domoviny žije iba v dvoch zoologických záhradách sveta. Informovala hovorkyňa bojnickej záhrady Simona Kubičková.

Prišla ku nám až z Afriky

"Zatiaľ máme v zoo jednu samicu, ktorá sa narodila minulý rok v malej zoo na predmestí Lomé, hlavného mesta západoafrickej krajiny Togo. Intenzívne pracujeme na dovoze ďalších zvierat, no zdá sa, že to nepôjde tak rýchlo, ako by sme chceli," vysvetlil zoológ Michal Sloviak.

K obyvateľom zoo v Bojniciach pribudla nandínia africká
K obyvateľom zoo v Bojniciach pribudla nandínia africká Foto: reprofoto/zoobojnice

Samotárka, ktorá v noci ožíva

Nandínia je drobná šelma príbuzná cibetkám a ženetkám. Vyznačuje sa pomerne štíhlym telom s dlhým chvostom a nenápadným sivohnedým sfarbením s tmavými škvrnami. Má viditeľne žiarivé oči tmavožltej farby. Obýva najmä tropické dažďové lesy na veľkom území západnej, strednej a východnej Afriky. Žije samotársky a skryto, aktívna býva prevažne v noci. Živí sa ovocnými plodmi, požiera aj rôzne kvety a listy, vtáčie vajcia, loví hmyz a drobné stavovce.

ide o vzácny druh, ktorý je pre zoologickú záhradu veľkou raritou.
ide o vzácny druh, ktorý je pre zoologickú záhradu veľkou raritou. Foto: reprofoto/zoobojnice

Majsterka kamufláží

"Je majster dokonalej kamufláže. To, ako neuveriteľne dokáže splynúť s prostredím, sme sa presvedčili aj u nás v zoo. Po vypustení do expozície sme ju nevedeli nájsť. Zrejme aj to bude jedným z hlavných dôvodov toho, prečo je taká vzácna. Hoci v skutočnosti patrí v niektorých oblastiach Afriky k najbežnejším nočným predátorom, stále uniká pozornosti a nedá sa povedať, že by patrila k detailne preskúmaným druhom," dodal Sloviak.

Práve vďaka svojej schopnosti dokonale sa zamaskovať je šanca, že by ju človek zbadal vo voľnej prírode, naozaj malá. Práve preto ju majú ľudia vidieť akurát v zoologických záhradách, ktoré majú to šťastie, že tento vzácny tvor patrí k ich obyvateľom.

Už ste čítali?