Dobré noviny
Rodina našla 100-ročný recept, na ktorý už Slováci zabudli. So „slovenskou pizzou“ prerazila aj ďaleko za hranicami svojho rodiska
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Rodina našla 100-ročný recept, na ktorý už Slováci zabudli. So „slovenskou pizzou“ prerazila aj ďaleko za hranicami svojho rodiska

Slováci prerazili s výrobou podpecníkov.
Slováci prerazili s výrobou podpecníkov. — Foto: Facebook/Podpecníky originál

V súčasnosti si síce získavajú ľudí rôzne trendové recepty či podniky, no na tradície by sme nemali zabúdať. To chcú docieliť aj Slováci z Mojmíroviec s ich chutnou dobrotou.

NITRA 16. augusta - Dajú sa nájsť na rôznych akciách, jarmokoch či dokonca festivaloch. A tí, ktorí poctivé podpecníky už raz ochutnali, ich vyhľadávajú, kde sa len dá. „Slovenská pizza“ si totiž v našich podmienkach získava verných fanúšikov.

Poctivé suroviny nesmú chýbať

Pričinili sa o to Slováci z Mojmíroviec, konkrétne rodina Kožákovcov. Vyrábajú totiž dobrotu, aká sa síce na Slovensku pečie už od nepamäti, no postupne ju prevalcovali modernejšie recepty a medzinárodné kuchyne. Preto je celkom možné, že sa vám unikátnu chuť podpecníkov podarilo objaviť len celkom nedávno.

Foto: Facebook/Podpecníky originál

Kožákovci sa preto rozhodli vrátiť podpecníkom, ktoré niektorí poznajú aj pod názvom podplameník, zašlú slávu, a tak s nimi rozbehli biznis vo veľkom. To sa im darí aj vďaka cestovaniu po Slovensku s ich stánkami.

Foto: Facebook/Podpecníky originál

Chlebový posúch, na ktorý sa nakladú tie najfajnovejšie suroviny, si tak opäť získava pozornosť Slovákov. Toto jedlo totiž nielen skvele chutí, ale aj zasýti.

Foto: Facebook/Podpecníky originál

Pri kladení surovín na podpecník sa z hľadiska kreativity medze nekladú. Tradične sa používajú slanina, klobáska, cibuľa či bryndza, no ide hlavne o to, aby boli suroviny domáce a kvalitné.

Okrem toho by sa mala tradícia ukázať aj pri samotnom pečení. To sa Slovákom darí tiež dodržiavať, svoje dobroty totiž pečú v hlinenej peci pri použití agátového dreva, vďaka čomu získa cesto nezameniteľnú vôňu a výsledný produkt je úžasné chrumkavý.

Foto: Facebook/Podpecníky originál

Ako je známe, tento biznis s podpecníkmi funguje už od roku 2008, popularite sa tak teší už takmer 10 rokov. Jedlo z kysnutého cesta už mali možnosť za ten čas ochutnať ľudia po celom Slovensku. Kožákovci totiž šikovným spôsobom popularizujú zabudnutý recept, ktorý by mal poznať každý milovník slovenských tradícií.

Urobte si ho doma

Mimochodom, podpecník si môžete pripraviť aj sami. Potrebujete k tomu suroviny, ktoré máva doma skoro každý. K tomu pridáte pár dobrých ingrediencií a tradičná dobrota je na svete.

Prečítajte si tiež:
Vzácny a dlho hľadaný domáci „Podplamenník“: 100-ročný slovenský recept na najlepší slaný koláč, aký sme ochutnali!

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?