Dobré noviny
Partia mladých nadšencov chce skrášliť celé Slovensko. Stačí ich zavolať a prídu aj do vášho mesta!
Dobré noviny
Dobré noviny

Partia mladých nadšencov chce skrášliť celé Slovensko. Stačí ich zavolať a prídu aj do vášho mesta!

Patria Slovákov chce skrášľovať Slovensko.
Patria Slovákov chce skrášľovať Slovensko. — Foto: OZ ENJOY

Mladí Slováci chcú vrátiť život do dávno zabudnutých aj zanedbaných častí Slovenska. Pozrite sa, čo sa im zatiaľ podarilo urobiť. Výsledok je úžasný!

TRENČÍN 11. augusta - Cieľom partie mladých Slovákov je krok po kroku skultúrňovať, čistiť a skrášľovať našu krajinu, aby sme si ju mohli všetci užiť naplno. Neostávajú však len pri slovách. Ambiciózny nápad otestovali v ostrej prevádzke priamo vo svojom rodnom Trenčíne.

Kde inde začať, ak nie doma?

Približne 50 mladých nadšencov sa stretlo a odštartovalo nový verejno-prospešný projekt, ktorý má za cieľ skrášliť Slovensko a vrátiť život do dávno zabudnutých či zanedbaných zákutí našej krajiny. „Záleží nám na meste, v ktorom žijeme," odkazujú mladí Slováci, ktorí si neváhajú vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. Táto aktivita je dielom mladého občianskeho združenia ENJOY o. z. a určite nie je jeho posledným ekologickým počinom.

50 dobrovoľníkov si našlo čas, aby upravilo zatiaľ aspoň kúsok Slovenska.
50 dobrovoľníkov si našlo čas, aby upravilo zatiaľ aspoň kúsok Slovenska. Foto: OZ ENJOY

Keďže väčšina týchto mladých ľudí pochádza práve z Trenčína, nebolo potrebné dlho uvažovať o tom, kde by mali so svojou aktivitou začať. „Trenčín je nám veľmi blízky a záleží nám na tom, aby bol príjemným miestom pre život,“ vyjadrila sa Katarína Kľačanská, predsedkyňa OZ TOWER Evolution.

Zabudnutá cesta opäť ožila

Ako pilotnú oblasť svojho projektu si mladí nadšenci vybrali zanedbanú cestu, vedúcu cez Čerešňový sad, ktorý bol v Trenčíne v minulosti veľmi známy a obľúbený. „Tento sad bol kedysi pre Trenčanov pojmom. Dnes už však o cestičke len málo obyvateľov vie a kvôli tomu, že je neudržiavaná a znečistená odpadkami, sa ňou neodvážia vydať,“ vysvetľujú zástupcovia oboch občianskych združení. „Toto sme našou aktivitou chceli zmeniť a spraviť z tejto lokality opäť vyhľadávané miesto na prechádzky a trávenie voľného času“.

50 vriec odpadu

Počas spomínanej úvodnej akcie s názvom ENJOY Trenčín približne 50 dobrovoľníkov vyčistilo spoločnými silami v priebehu jediného dňa zabudnutú cestu k Trenčianskemu hradu, pričom na takmer kilometrovej trase vyzbierali až 50 vriec odpadu. „Príjemným prekvapením bolo množstvo okoloidúcich, ktorí sa zaujímali o náš projekt, chceli sa okamžite zapojiť a pomôcť nám a pýtali sa, kde nás môžu stretnúť a podporiť nabudúce,“ prezradili mladí aktivisti.

Ako dodávajú, dôležitou súčasťou projektu skultúrnenia cesty k Čerešňovému sadu bola spolupráca ich občianskych združení s Mestom Trenčín. „Mesto bolo nápadom nadšené a bez váhania nás podporilo. Zapožičalo nám potrebné pracovné náradie a pred tým, než sme začali upratovať, nám cestu vykosilo, čo nám veľmi pomohlo, keďže tam bola žihľava vysoká asi dva metre.

Galéria

Galéria

Je to len začiatok

Ako dodávajú zástupcovia oboch občianskych združení, pilotný projekt ENJOY Trenčín je iba prvou lastovičkou ich mnohých spoločných plánovaných aktivít. Ďalšie plány majú nielen v meste Trenčín. Svoje aktivity v budúcnosti rozšíria na celé Slovensko. „Už teraz máme naplánované pokračovanie projektu ENJOY Trenčín,“ prezrádzajú. „V ďalšej etape chceme osadiť na cestičke lavičky a pridať označenie, že je možné dostať sa po nej až k Trenčianskemu hradu. To by sme radi stihli ešte v priebehu tohto leta. Máme ale vyhliadnuté už aj ďalšie miesto, ktorého skultúrnenie oživí celú trenčiansku komunitu.“

Projekt ENJOY by sa mal podľa plánu realizovať v pravidelných intervaloch jedného až dvoch mesiacov. Ako vysvetľujú jeho autori, „nepôjde o žiadnu „partizánčinu“, ale naopak o koordinované, dlhodobo a systematicky plánované projekty, realizované vždy v spolupráci a pod záštitou daného mesta.“

Spolupráca miest je pre nás priam strategicky dôležitá. Práve mesto nám totiž môže pomôcť s dôležitou druhou fázou každého z našich projektov – s udržiavaním už uprataných a skultúrnených priestorov,“ vysvetľuje Katarína Kľačanská.

Chcú ľudí spájať, nie rozdeľovať

Naším cieľom je pomôcť tam, kde mesto nemá kapacity či finančné prostriedky. Nechceme kritizovať ani ukazovať, že mesto niečo nezvláda, práve naopak. Chceme spájať, nie rozdeľovať. Pevne veríme, že hnutie Enjoy sa po úspešnom vzore Trenčína rozšíri na celé Slovensko a že už čoskoro sa budeme tešiť z projektov Enjoy Žilina, Enjoy Košice či Enjoy Banská Bystrica. Ak viete o unikátnom zákutí vo Vašom meste, ktoré by potrebovalo upratať či skultúrniť, určite neváhajte a pošlite nám tip!“ hovoria mladí aktivisti, ktorí sú odhodlaní vlastným rukami meniť krajinu, v ktorej žijú.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?