Polícia má novú fintu: Proti tomuto nemá šancu žiadny vodič!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Polícia má novú fintu: Proti tomuto nemá šancu žiadny vodič!

Toto si takmer nemáte možnosť všimnúť. Polícia má na vodičov ďalší trik!

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/facebook

PRAHA 11. augusta - Nie je to tak dávno, čo polícia v Českej republike začala skúšať pri sledovaní vodičov novú technológiu. Po novom jej v monitorovaní situácie na cestách pomáhajú drony. Pre vodičov to znamená, že žiadne dopravné priestupky už pozornosti polície neujdú.

Majú vás ako na dlani

Sledovací dron lieta vo výške približne 40 metrov, a tak vodiči nemajú šancu ho odhaliť. Na jedno nabitie dron vydrží vo vzduchu asi 45 minút, nad sledovaným autom pritom dokáže lietať aj viac ako 1 kilometer. Piloti dronu potom podávajú informácie hliadke, ktorá môže stáť napríklad o 300 metrov ďalej, aby dané auto zastavila, informovala ČT24.

Kamera dronu je natoľko citlivá a má také vysoké rozlíšenie, že dokáže zachytiť aj detaily a polícii poskytne jasné dôkazy o priestupku. "Perfektne vidíme priestupok, vozidlo aj ŠPZ-ku. Ak dron dobre zavesíme, tak vidíme aj tvár vodiča," vyjadril sa na margo dronu pre ČT24 hovorca pardubickej krajskej polície Petr Voldán.

Drony si už dávnejšie zakúpil policajný zbor Stredočeského kraja, aktuálne sa už drony testujú aj v Pardubickom kraji a postupne sa táto novinka rozširuje do ďalších a ďalších krajov. České ministerstvo vnútra v máji schválilo vytvorenie špeciálnej jednotky dronov, ktorá by do konca roka 2019 mala stáť v prepočte asi 6,12 milióna eur, informoval portál Autobild. Prvá základňa pre túto jednotku vznikne v Prahe na budúci rok.

Prekvapenie na českých cestách

V súčasnosti polícia v susednej Českej republike disponuje asi 12 dronmi, ktoré môže využívať na kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky, ale aj na iné úlohy. Ministerstvo vidí ich potenciál napríklad aj pri hľadaní nezvestných osôb v terénoch, ktoré sú ťažko dostupné.

Kvôli tomu, že je toto technologické vybavenie pomerne finančne nákladné, je zatiaľ otázne, kedy sa objaví aj nad slovenskými cestami. V Česku sa však začína pomerne úspešne etablovať, a tak je iba otázkou času, kedy táto modernizácia príde aj ku nám.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…