Experiment dokázal, že ženy sú krajšie, ako si myslia
Dobré noviny
Dobré noviny

Experiment dokázal, že ženy sú krajšie, ako si myslia

Jednoduchý experiment ukázal vysokú mieru sebakritiky u žien v hodnotení svojho zovňajšku.

Scéna, ktorú poznáme najmä z filmov: policajt podľa popisu očitého svedka kreslí podobu páchateľa trestného činu. Takáto skica sa väčšinou veľmi podobá na skutočnú podobu páchateľa. 

Zaujímavý experiment s využitím tejto vyšetrovacej metódy poslúžil ako základ novej kampane spoločnosti Dove. Príslušník FBI Gil Zamora v nej najskôr kreslil portrét ženy podľa toho, ako sa sama popísala (vľavo) a následne poprosil inú osobu, aby ju popísala ona (vpravo). Experiment dokázal, že ženy sú v skutočnosti omnoho krajšie, ako si o sebe myslia.

"Vošla som do miestnosti, v ktorej som nikdy predtým nebola a uvidela som muža s kresliacou doskou. Nevedela som, čo robí, ale po niekoľkých otázkach som zistila, že ma kreslí," spomína si Florence, ktorá v experimente popisovala sama seba.

"Čo je na vás najvýraznejšie," opýtal sa policajt viacerých žien. Trocha tuku a okrúhla tvár, s pribúdajúcim vekom mám viac pieh, mám pomerne veľké čelo. Tieto a podobné odpovede ukázali výraznú sebakritiku žien, ktoré sa do experimentu zapojili.

"Akonáhle som dokončil skicu, poďakoval som sa a dámy odišli. Po celý čas som ich nevidel," hovorí Gil, ktorý sa ako policajný kreslič živí od roku 1995. Následne Gil kreslil zúčastnené ženy na základe popisu iných osôb. "Bola tak štíhla, že ste jej mohli vidieť lícne kosti. A bradu mala peknú úzku," povedala Chloe o svojej kamarátke, ktorá sa vo svojoj vlastnom opise sťažovala, že má veľkú bradu.

Po dokončení skíc ich Gil účastníčkam ukázal. Mnohé sa nezmohli na slovo, keď zbadali, ako škaredo sa opísali samé a ako pekne ich opísali iní. 

"Vyzerám uzavretá, tučnejšia a smutnejšia. Na druhom obrázku som otvorenejšia, priateľskejšia a šťastná," povedala Kela po tom, ako zhliadla oba obrázky s jej podobizňou.

"My ženy trávime množstvo času tým, že sa snažíme opraviť veci, ktoré nie sú úplne v poriadku namiesto toho, aby sme ocenili veci, ktoré máme radi," uzatvára účastníčka Chloe.

Experiment poukázal najmä na to, že ženy často nevnímajú svoju vlastnú krásu tak, ako okolitý svet. Podľa iného prieskumu iba si iba 4 percentá žien z celého sveta o sebe myslia, že sú naozaj krásne.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…