Osy sú čoraz agresívnejšie: Dajte si tento odpad z kuchyne do záhrady alebo na terasu a do sekundy vám dajú pokoj
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Osy sú čoraz agresívnejšie: Dajte si tento odpad z kuchyne do záhrady alebo na terasu a do sekundy vám dajú pokoj

V poslednom čase sú akosi všade. Drzo poletujú okolo sladších nápojov či ovocia a ľudia majú radšej pred ich prípadným bodnutím rešpekt. Viete však, ako sa pred osami brániť?

Ilustračné foto — Foto: Pinterest

BRATISLAVA 8. augusta - Kým niekto si bodnutie od osy ani nevšimne, iným môže narobiť slušné problémy. Dôležité je preto sa pred nimi chrániť, hoci za normálnych okolností by sa vás nemuseli ani dotknúť. No pravdou je, že niekedy dokážu byť mimoriadne otravné, hlavne, keď sa chcete v lete osviežiť sladeným nápojom či dokonca pivom. Zaháňaním sa nič nevyriešite, radšej vyskúšajte niektorý z týchto overených receptov.

Nenoste farebné veci

Osy lákajú žiarivé a pestré farby. Preto noste radšej monochromatické a tlmené tóny.

Rozvoňajte priestor bazalkou

Ľuďom bazalka príjemne vonia, no osy sa jej pachu vyhýbajú oblúkom. Stačí preto položiť na stôl kvetináč s bazalkou a budete mať od ôs pokoj. Podobne poslúžia aj paradajky, hoci sú menej dekoratívne.

Nechajte dymiť kávu

Kávu alebo staré zvyšky z nej, ktoré sa nikomu nechce vyhodiť a ktoré väčšina ľudí považuje za odpad, sa vám veľmi zídu. Umiestnite ich do ohňovzdornej nádoby, zapáľte a nechajte tlieť. Dym, ktorý bude z nádoby vychádzať, udrží osy dostatočne ďaleko.

Foto: Pixabay

Odrovnajte ich cesnakovou arómou

Zopár strúčikov cesnaku umiestnite do svojej blízkosti. Esenciálne oleje z cesnaku udržia osy ďalej od vás. Podobný efekt má však aj citrón, do ktorého zapichnete klinčeky.

Zakrývajte jedlo

Ako sme vyššie spomínali, osy priťahujú nápoje aj ovocie, no chrániť by ste sa mali aj pri akomkoľvek jedle. Ak sa chystáte jesť vonku, každé prichystané jedlo dôkladne prikryte, aby ho neokupovali osy, kvôli ktorým sa k nemu poriadne nedostanete, alebo riskujete bodnutie.

Urobte falošné hniezdo

K tomu vám poslúžia vyššie papierové tašky. Do jednej väčšej umiestnite zopár pokrčených a zaistite lepiacou páskou. Nainštalujete na viditeľné miesto v záhrade. Osy si budú myslieť, ze sa tam nachádza konkurenčné hniezdo a radšej sa dajú na ústup.

Pošúchajte si v rukách mince

Aróma medi či mosadze osám nevonia. Pár mincí si preto poriadne pošúchajte medzi dlaňami a potom ich položte na stôl. Tento trik môžete vyskúšať, ak napríklad sedíte niekde na terase v meste a osy vám nedajú pokoj. Mincami na stole ich môžete udržať od seba v bezpečnej vzdialenosti.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…