Agrorezort: Doprava v regiónoch sa zlepší, pribudnú aj parkoviská
TASR
TASR

Agrorezort: Doprava v regiónoch sa zlepší, pribudnú aj parkoviská

Chceme podporiť verejnú dopravu, keďže mnohým z nás prekáža, že mestá sú plné automobilov, nevieme sa v nich hýbať, uviedla ministerka Matečná.

Na archívnej snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. — Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 7. augusta (TASR) – Celkovo 31 projektov zameraných na zvýšenie atraktivity verejnej osobnej dopravy zatiaľ doručili samosprávy na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Pribudnú prestupné terminály, záchytné parkoviská či projekty na preferenciu verejnej dopravy. Informovala o tom dnes Zuzana Peiger Ačjaková z MPRV.

"Chceme podporiť verejnú dopravu, keďže mnohým z nás prekáža, že mestá sú plné automobilov, nevieme sa v nich hýbať," uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS). MPRV v decembri minulého roku vyhlásilo eurofondovú výzvu zameranú na zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy. K dispozícii je 35,1 milióna eur.

Žiadatelia z celého Slovenska môžu získať finančné prostriedky na zabezpečenie moderných informačných a dispečerských systémov, zlepšenie informovanosti cestujúcich a zlepšenie infraštruktúry verejnej osobnej dopravy.

Peniaze z eurofondov sú tiež určené na preferenciu verejnej dopravy, rekonštrukciu a výstavbu prestupných dopravných uzlov a zastávok verejnej dopravy. V neposlednom rade sa výzva zameriava aj na záchytné parkoviská. Oprávnenými žiadateľmi sú najmä mestá, obce, samosprávne kraje a poskytovatelia pravidelnej verejnej osobnej dopravy.

"Na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bolo v rámci prvého a druhého hodnotiaceho kola doručených spolu 31 projektov," uviedol Marek Mitošinka, generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV.

Do 1. hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté 15. marca 2017, bolo doručených 10 projektov v celkovej výške 9,5 milióna eur. MPRV SR vydalo už aj rozhodnutia o schválení pre 8 projektov v celkovej hodnote 8,4 milióna eur. Medzi podporené projekty patrí výstavba prestupných dopravných terminálov vo Svätom Jure, Považskej Bystrici a v Prešove, informačné tabule pre mestskú hromadnú dopravu (MHD) v Bratislave, rekonštrukcia zastávok a preferencia verejnej dopravy v Žiline, riadenie a modernizácia dispečerského centra pre integrovanú dopravu Prešovského samosprávneho kraja a vybudovanie autobusovej zastávky v Pustých Úľanoch.

Do 2. hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté 30. júna 2017, bolo doručených 21 projektov v celkovej výške 15,3 milióna eur a MPRV SR vykonáva ich administratívnu kontrolu. Jednotlivé hodnotiace kolá výzvy sa vykonávajú v trojmesačnom cykle až do vyčerpania alokácie na jednotlivé regióny.

Agrorezort vyhlásil v júni tohto roku eurofondovú výzvu aj na modernizáciu vozidlového parku autobusov MHD. Celkovo 21,2 milióna eur je vyčlenených pre Bratislavu, Žilinu a Košice. Financie sú určené na nákup nízkopodlažných autobusov MHD spolu s budovaním zodpovedajúcej zásobovacej infraštruktúry, vrátane elektrobusov a súvisiacich nabíjacích staníc. Dátum uzavretia výzvy je stanovený na 21. augusta 2017.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…