Agrorezort: Doprava v regiónoch sa zlepší, pribudnú aj parkoviská
TASR
TASR

Agrorezort: Doprava v regiónoch sa zlepší, pribudnú aj parkoviská

Chceme podporiť verejnú dopravu, keďže mnohým z nás prekáža, že mestá sú plné automobilov, nevieme sa v nich hýbať, uviedla ministerka Matečná.

Na archívnej snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. — Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 7. augusta (TASR) – Celkovo 31 projektov zameraných na zvýšenie atraktivity verejnej osobnej dopravy zatiaľ doručili samosprávy na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Pribudnú prestupné terminály, záchytné parkoviská či projekty na preferenciu verejnej dopravy. Informovala o tom dnes Zuzana Peiger Ačjaková z MPRV.

"Chceme podporiť verejnú dopravu, keďže mnohým z nás prekáža, že mestá sú plné automobilov, nevieme sa v nich hýbať," uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS). MPRV v decembri minulého roku vyhlásilo eurofondovú výzvu zameranú na zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy. K dispozícii je 35,1 milióna eur.

Žiadatelia z celého Slovenska môžu získať finančné prostriedky na zabezpečenie moderných informačných a dispečerských systémov, zlepšenie informovanosti cestujúcich a zlepšenie infraštruktúry verejnej osobnej dopravy.

Peniaze z eurofondov sú tiež určené na preferenciu verejnej dopravy, rekonštrukciu a výstavbu prestupných dopravných uzlov a zastávok verejnej dopravy. V neposlednom rade sa výzva zameriava aj na záchytné parkoviská. Oprávnenými žiadateľmi sú najmä mestá, obce, samosprávne kraje a poskytovatelia pravidelnej verejnej osobnej dopravy.

"Na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bolo v rámci prvého a druhého hodnotiaceho kola doručených spolu 31 projektov," uviedol Marek Mitošinka, generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV.

Do 1. hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté 15. marca 2017, bolo doručených 10 projektov v celkovej výške 9,5 milióna eur. MPRV SR vydalo už aj rozhodnutia o schválení pre 8 projektov v celkovej hodnote 8,4 milióna eur. Medzi podporené projekty patrí výstavba prestupných dopravných terminálov vo Svätom Jure, Považskej Bystrici a v Prešove, informačné tabule pre mestskú hromadnú dopravu (MHD) v Bratislave, rekonštrukcia zastávok a preferencia verejnej dopravy v Žiline, riadenie a modernizácia dispečerského centra pre integrovanú dopravu Prešovského samosprávneho kraja a vybudovanie autobusovej zastávky v Pustých Úľanoch.

Do 2. hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté 30. júna 2017, bolo doručených 21 projektov v celkovej výške 15,3 milióna eur a MPRV SR vykonáva ich administratívnu kontrolu. Jednotlivé hodnotiace kolá výzvy sa vykonávajú v trojmesačnom cykle až do vyčerpania alokácie na jednotlivé regióny.

Agrorezort vyhlásil v júni tohto roku eurofondovú výzvu aj na modernizáciu vozidlového parku autobusov MHD. Celkovo 21,2 milióna eur je vyčlenených pre Bratislavu, Žilinu a Košice. Financie sú určené na nákup nízkopodlažných autobusov MHD spolu s budovaním zodpovedajúcej zásobovacej infraštruktúry, vrátane elektrobusov a súvisiacich nabíjacích staníc. Dátum uzavretia výzvy je stanovený na 21. augusta 2017.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…