O splav na pltiach na Dunajci je čoraz väčší záujem. Najmä z Izraela
TASR
TASR

O splav na pltiach na Dunajci je čoraz väčší záujem. Najmä z Izraela

Vedie z obce Červený Kláštor Prielomom Dunajca až po štátnu hranicu pri obci Lesnica, je dlhý desať kilometrov.

Na snímke splav na rieke Dunajec v Prielome Dunajca 6. augusta 2017. — Foto: TASR/Simona Ivančáková

Červený Kláštor 6. augusta (TASR) – Splav na drevených pltiach po rieke Dunajec v Zamagurí využilo počas ostatných dní, keď bolo na celom Slovensku teplé počasie, množstvo turistov. Ako pre TASR uviedla jedna z majiteliek pltníckej spoločnosti Helena Lainczová, tento rok pribudlo najmä turistov z Izraela.

"V posledných rokoch stúpa počet turistov z Blízkeho východu, ide napríklad o rodiny z Izraela, ktoré majú tri a viac detí," priblížila Lainczová. Ako doplnila, títo turisti na prepravu z Lesnice, kde sa končí splav, používajú najmä bicykle. Najčastejšími návštevníkmi tradičnej atrakcie v Zamagurí sú však stále podľa jej slov domáci, za ktorými nasledujú Poliaci a turisti z Česka.

"Za posledné dva týždne sme splavili veľké množstvo turistov. Po iné roky, keď bolo horúco, uprednostňovali ľudia kúpaliská a plávanie, tento rok ich prichádza aj v tomto teple mnoho," povedala. Plte sú niekedy natoľko vyťažené, že turisti čakajú na splav aj tri hodiny. Podľa jej slov však prichádzajú neskoro a prídu všetci naraz, čím vzniká problém. "Nedokážeme naraz splaviť také veľké množstvo ľudí, pretože na slovenskej strane nemáme toľko pltí, ako majú Poliaci. V minulosti prvé plte vychádzali z prístavu už okolo ôsmej ráno, dnes je to podstatne neskôr. Preto sa stáva, že ľudia musia čakať, kým sa plte vrátia naspäť," vysvetlila.

Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) v stredu 2. augusta počítali na území Pieninského národného parku turistov. "Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca oboma smermi prešlo 3671 turistov, z toho 2844 na bicykli, zvyšok pešo. Slovenské a poľské plte a lode prepravili 6600 ľudí," uviedla koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

Splav na pltiach vedie z obce Červený Kláštor Prielomom Dunajca až po štátnu hranicu pri obci Lesnica, je dlhý desať kilometrov. "Od výšky hladiny rieky sa odvíja aj samotná dĺžka splavu, preto sa pohybuje v rozmedzí 80 až 120 minút," povedala Lainczová. Pltníci turistom počas plavby priblížia nielen históriu pltníctva, ale oboznámia ich aj so vzácnou flórou a faunou, či porozprávajú legendy o Jánošíkovi alebo siedmich mníchoch.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…