Návštívili ste Harmaneckú jaskyňu? Určite sa zapotíte, páči aj spevákom
TASR
TASR

Návštívili ste Harmaneckú jaskyňu? Určite sa zapotíte, páči aj spevákom

Počas vlaňajšej sezóny zaznamenala jaskyňa v okrese Banská Bystrica, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov, rekordnú návštevnosť.

Na snímke návštevníci si prezerajú Harmaneckú jaskyňu 3. augusta 2017. Harmanecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch pri obci Harmanec. — Foto: TASR/Branislav Račko

Dolný Harmanec 6. augusta (TASR) – Harmanecká jaskyňa v okrese Banská Bystrica, ktorá leží v južnej časti Veľkej Fatry, zaznamenala počas vlaňajšej sezóny rekordnú návštevnosť. Od polovice mája do konca októbra si ju prišlo pozrieť 20.000 ľudí. Tohtoročná letná sezóna je už za svojou polovicou a ako tvrdí správca Harmaneckej jaskyne Ľuboš Hraško, teraz rekord neprekonajú.

"V júni sme tu mali asi 2500 návštevníkov, v júli cez 6000, je to menej než minulý rok. Ľudia sa nám vtedy perfektne rozložili do celej sezóny. Tento rok sa to už nepodarí, úbytok je veľký. Aj keby v auguste prišlo 8000 ľudí, už to nedobehneme," reagoval pre TASR Hraško.

Podľa neho 90 percent turistov je zo Slovenska, osem-deväť percent tvoria Česi a zvyšok ľudia z okolitých krajín a Talianska, Belgicka, Holandska, občas sa objaví Američan, Kanaďan a nedávno prišla aj Japonka.

"Niektorí híkajú, keď vyjdú z jaskyne a niektorí ledva žijú, lebo nie sú pripravení. Naša jaskyňa je nielen pekná, ale dosť fyzicky náročná. Čo sa týka prístupového chodníka k nej, jeho dĺžka je 1,5 kilometra a prevýšenie 260 metrov. Náročná je tiež samotná jaskyňa, kde je 1088 schodov, ktoré návštevník musí prejsť, raz hore, raz dolu," konštatoval Hraško.

Najväčší sprístupnený priestor jaskyne Dóm pagod, vysoký 28 metrov, je pomenovaný podľa mohutných pagodovitých stalagmitov. Ako dodal Hraško, práve tam je najlepšia akustika zo všetkých slovenských jaskýň. Potvrdil im to nemecký fujarista, ktorý obehol všetky naše jaskyne. V Dóme pagod si kedysi dokonca zaspievali aj operní umelci Babjakovci.

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov na severnom svahu vrchu Kotolnica. Jej celková dĺžka je 3123 metrov, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa dlhá niečo cez jeden kilometer. Po prvý raz bola jaskyňa, ktorá sa radí medzi najvýznamnejšie na Slovensku, sprístupnená verejnosti v roku 1950.

Harmanecká jaskyňa má najlepšiu akustiku, vystupovali v nej aj Babjakovci

Na snímke kvapľová výzdoba Harmaneckej jaskyne, 3. augusta 2017. Harmanecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch pri obci Harmanec. (Foto: TASR/Branislav Račko)
Na snímke Harmanecká jaskyňa, 3. augusta 2017. Harmanecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch pri obci Harmanec. (Foto: TASR/Branislav Račko)
Na snímke Harmanecká jaskyňa, 3. augusta 2017. Harmanecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch pri obci Harmanec. (Foto: TASR/Branislav Račko)
Na snímke výhľad na pohorie Veľká Fatra z Harmaneckej jaskyne. Harmanecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch pri obci Harmanec. (Foto: TASR/Branislav Račko)

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…