Staršie byty s väčšou rozlohou v Bratislave rýchlo miznú z ponuky
TASR
TASR

Staršie byty s väčšou rozlohou v Bratislave rýchlo miznú z ponuky

Rozdiel medzi absolútnou cenou starších bytov a novostavieb v ponuke je najvyšší od roku 2014.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 5. augusta (TASR) – Druhý štvrťrok tohto roka priniesol na sekundárnom trhu v Bratislave ďalší pokles priemernej rozlohy ponúkaných bytov. Vo svojej aktuálnej analýze na to upozornila spoločnosť Bencont Investments. Rozdiel medzi absolútnou cenou starších bytov a novostavieb v ponuke je najvyšší od roku 2014.

Od apríla do júna sa priemerná jednotková cena bytov zo sekundárnej ponuky dostala na 2134 eur za m2 s DPH. Vyplýva to zo štatistickej vzorky 1000 bytov, ktoré boli na predaj v tomto období. Oproti prvému štvrťroku sa tak zvýšila len o 0,3 %. Jednotková cena starších bytov sa posledný rok drží na viac-menej rovnakej úrovni okolo 2100 až 2150 eur za m2 s DPH.

Za jeden z dôvodov cenovej stagnácie analytici označili to, že zdražovanie bytov sa postupne zastavuje vo všetkých piatich okresoch. K miernemu rastu dochádza v Bratislave II, III a V, zatiaľ čo v prvom a štvrtom okrese ceny už skôr stagnujú.

Druhým dôvodom je skutočnosť, že v Starom Meste z ponuky odchádza stále viac bytov a nové do nej pribúdajú len pomaly. Podiel bytov z tejto lokality v minulosti zvykol tvoriť zhruba 15 až 20 %, aktuálne sa dostal na 9,2 %. Keďže byty sú tam o 200 až 400 eur na štvorec drahšie ako v iných častiach, ich klesajúce množstvo v ponuke tlmí rast celkovej priemernej jednotkovej ceny bytov v Bratislave.

Analýza ukázala tiež pokračovanie poklesu priemernej rozlohy ponúkaných starších bytov. Tá sa dostala na 64,38 m2, čo je najmenej za posledné roky. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa znížila o 4 % a medziročne až o 9,6 %. Ovplyvnené je to tiež dvoma faktormi.

Jedným je klesajúci podiel troj- a štvorizbových bytov a rastúci podiel jedno- a dvojizbových. Väčšie staršie byty sú podľa analytikov atraktívnym artiklom pre výraznú cenovú výhodu oproti väčším novostavbám. V prípade trojizbového bytu s veľkosťou 75 m2 predstavuje rozdiel 35- až 40.000 eur, u štvorizbového bytu s rozlohou 90 m2 60- až 70.000 eur.

Ako druhú príčinu znižujúcej sa priemernej rozlohy bytov uvádza spoločnosť pokles v jednotlivých izbových kategóriách. Zatiaľ čo pred dvomi rokmi mal priemerný dvojizbový byt 60 m2, teraz má 57 m2. Najvýraznejší bol pokles v prípade trojizbových (z 82 na 76 m2) a štvorizbových (zo 110 na 95 m2) bytov.

„K poklesu mohlo dôjsť z dôvodu vypredania bytov s väčšou rozlohou. Takisto ho však mohla spôsobiť aj skutočnosť, že do ponuky bytov z druhej ruky postupne začínajú pribúdať aj novšie byty, vystavané za posledných 15 rokov. Novodobejšia výstavba je charakteristická menšími bytmi, a preto sa priemerná rozloha bytov z druhej ruky postupne znižuje,“ vysvetlili analytici.

Zároveň poukázali na to, že so znížením rozlohy a stagnáciou jednotkovej ceny sa prirodzene dostavil aj pokles priemerných absolútnych cien starších bytov. Priemerná absolútna cena za Bratislavu dosiahla v druhom štvrťroku takmer 134.000 eur s DPH. Oproti prvému kvartálu klesla o 5500 eur a oproti minulému roku o zhruba 10.000 eur.

Ceny prenájmu vrátane energií zaznamenali mierny nárast, v priemere o 12 eur na 672 eur. Ponuke aj naďalej dominovali dvojizbové byty (46,2 %). Prevažná väčšina sa nachádza v Ružinove a Starom Meste. Po nich tvorili najväčšiu časť ponuky jednoizbové byty (24,3 %), nasledovali trojizbové (23,1 %) a štvorizbové (6,1 %) byty. Priemerná jednotková cena prenájmu sa dostala na 11,24 eura za m2.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…