Výstava Terchová vtedy a dnes otvorila 55. ročník Jánošíkových dní
TASR
TASR

Výstava Terchová vtedy a dnes otvorila 55. ročník Jánošíkových dní

Na šiestich pódiách Jánošíkových dní sa predstaví viac ako 1300 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Gruzínska, Macedónska a Poľska.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

3. augusta (TASR) – Vernisážou výstavy Terchová vtedy a dnes otvorili na pôde Makovického domu v Žiline 55. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktoré potrvajú do 6. augusta.

"Je to výstava, ktorá rekapituluje silný 55-ročný príbeh Jánošíkových dní formou prezentácie fotografií, dokumentov, plagátov, ale aj osobných výpovedí ľudí, ktorí roky rokúce profilovali tento náš terchovský štátny sviatok," povedal šéfdramaturg Jánošíkových dni Peter Cabadaj.

Riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline Soňa Řeháková doplnila, že výstava je návratom do roku 1959, keď sa prvýkrát uskutočnili folklórne slávnosti. "Bola to skupina nadšencov, ktorá sa stretla a vytvorila jeden krásny deň, zameraný na folklór. Dnešná výstava prezentuje všetko od 59. roku až po súčasnosť. Je vyjadrením najstarších obyvateľov Terchovej, ktorí sa podieľali na príprave Jánošíkových dní - veľký folklorista Jano Miho, bývalý zástupca obecného úradu Filip Komačka a samozrejme sme veľmi čerpali z prác, ktoré zhromažďoval pán Križo, ktorý už nie je medzi nami. Je to doslova archív niečoho nevšedného," podotkla Řeháková.

"Dnes dopoludnia sme na pôde obecného úradu udelili Cenu obce Terchová dlhoročnému starostovi Pavlovi Krištofíkovi, ktorý sa významne zaslúžil aj o Jánošíkove dni. Rovnakú cenu sme udelili aj RTVS za dlhoročnú dobrú spoluprácu. A to nielen pri príprave Jánošíkových dní, ale aj pri propagácii a prezentácii mnohých terchovských kultúrnych, duchovných či športových podujatí," uviedol šéfdramaturg Jánošíkových dní.

Na šiestich pódiách Jánošíkových dní sa predstaví viac ako 1300 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Gruzínska, Macedónska a Poľska. Festival ponúkne návštevníkom tri galaprogramy, jeden detský program a množstvo sprievodných podujatí. "Kľúčovým slovom tohtoročných Jánošíkových dní je výmena ako predpoklad na tvorivú konfrontáciu, inšpiráciu a zároveň zbližovanie kultúr aj ľudí. Divákom sa predstaví aj šesť prvkov, zapísaných vo svetovom nehmotnom dedičstve UNESCO. Popri troch slovenských - fujare, terchovskej muzike a gajdách - sa predstavia aj dva prvky z Macedónska – tanec kopačkata, vokálna tradícia z regiónu Tetovsko a juhomoravský tanec verbunk, ktorý je výkladnou skriňou nielen juhomoravského, ale aj českého folklóru," priblížil Cabadaj.

Organizátori sa podľa neho snažia každoročne pripomínať výročia významných osobností Terchovej, ale aj národných dejín. "Tento rok venujeme najväčšiu pozornosť sedemdesiatke nášho popredného folkloristu, hudobníka, speváka, výtvarníka a fotografa Františka Muchu. Výstava s názvom Takto to vidím ja Fera Muchu predstaví komplexne," doplnil šéfdramaturg terchovského "štátneho sviatku".

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…