Ocenený film Čiara začne svoju púť po slovenských a českých kinách
TASR
TASR

Ocenený film Čiara začne svoju púť po slovenských a českých kinách

Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch mal úspešnú svetovú premiéru a po nedávnej slávnostnej premiére v Michalovciach (28.7.) už bude k dispozícii ostatným divákom.

Na snímke herec Tomáš Maštalír počas tlačového brífingu s tvorcami slovensko-ukrajinského filmu Čiara. — Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 2. augusta (TASR) – Nový slovenský film Čiara začne svoju divácku púť po slovenských a českých kinách vo štvrtok 3. augusta. Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch mal úspešnú svetovú premiéru a po nedávnej slávnostnej premiére v Michalovciach (28.7.) už bude k dispozícii ostatným divákom.

Film podľa skutočných udalostí zobrazuje drsný život obyvateľov na ukrajinsko-slovenskom pohraničí v roku 2007, tesne pred vstupom Slovenska do schengenského priestoru. Nakrútil ho režisér Peter Bebjak na námet Wandy Adamík Hrycovej podľa scenára Petra Balka v dramaturgii Zuzany Gindl-Tatárovej. Hrajú Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Eugen Libezňuk, Zuzana Fialová, Stanislav Boklan, Rimma Ziubina, Kristína Kanátová, Filip Kaňkovský, Milan Mikulčík, Vanesa Antovská, Nela Porkertová i ďalší slovenskí a ukrajinskí herci. Kameramanom filmu je Martin Žiaran, architektom Václav Novák, strihačom Marek Kráľovský, kostýmy navrhol Ján Kocman, hudbu zložil Slavo Solovic, o zvuk sa postarali Viktor Krivosudský a Peter Gajdoš.

"Svetová premiéra v Karlových Varoch dopadla veľmi dobre. Dôkazom je, že Peter Bebjak dostal cenu za réžiu, čo je obrovské ocenenie. Samozrejme, na to reagoval celý svet. O film je obrovský záujem, máme pozvanie asi na 15-16 svetových festivalov. A vlastne to sa len rozbieha, lebo teraz je uhorková sezóna, dovolenky a všetko sa naštartuje až v septembri. Takže očakávania sú veľké, uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Pre nás v lete je najdôležitejší slovenský a český divák, lebo 3.8. to ide do distribúcie. Dúfam, že oslovíme široké spektrum divákov a že prídu do kina," uviedla pre TASR Wanda Adamík Hrycová, ktorá je aj producentka filmu.

Podľa režiséra nakrútením vznikol drsný príbeh, ktorý je popretkávaný humorom a nejakou láskavosťou k postavám a ich životným osudom. "Keď som dostal od Wandy ponuku robiť tento film, zaujalo ma jeho prostredie, príbehy tých ľudí aj žánrová pestrosť, ktorá sa z toho nejakým spôsobom dala vytĺcť. Preto som ten film chcel robiť. Má v sebe poetiku, istú mystiku, tá príroda, tá veľkosť tých ľudí. A hlavne ich isté zúfalstvo a snaha prežiť tak, aby boli spokojní a šťastní. A urobia pre to čokoľvek," zdôvodnil Bebjak.

Už ste čítali?

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…