VV súťaž na rekonštrukciu elektrárne Gabčíkovo vyhlási v auguste
TASR
TASR

VV súťaž na rekonštrukciu elektrárne Gabčíkovo vyhlási v auguste

Hlavným cieľom tendra je zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzkovania ôsmich turbogenerátorov VEG.

Vodná elektráreň Gabčíkovo, archívne foto. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 1. augusta (TASR) - Verejná súťaž na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) bude vyhlásená v horizonte niekoľkých týždňov. Hlavným cieľom tendra, ktorý štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) vyhlási koncom augusta, je zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzkovania ôsmich turbogenerátorov VEG.

Podnik už má podľa generálneho riaditeľa Daniela Kvoceru zadefinovaný opis predmetu zákazky, technické špecifikácie a kompletizuje ostatné dokumenty potrebné k vyhláseniu verejného obstarávania na predmet zákazky "Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo - generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo".

"Technologické zariadenia sú už po takmer 25-ročnej prevádzke technicky a morálne opotrebované a ich modernizácia je nevyhnutná. Generálna oprava a rekonštrukcia vodnej elektrárne prinavráti technologickým celkom ich 100-% stav a verím, že predĺži ich životnosť," vysvetlil Kvocera s tým, že plánovaný termín vyhlásenia verejnej súťaže sa presunul na august 2017 z dôvodu hľadania možností externých zdrojov financovania. V tejto súvislosti VV preskúmala všetky možnosti pre získanie nenávratných finančných prostriedkov z operačných programov, avšak takáto možnosť nie je v súčasnosti možná.

Generálna oprava a rekonštrukcia VEG sa bude týkať najmä portálových žeriavov, turbín, čerpacích agregátov turbín, elektrohydraulických regulátorov, rozvodní, regulátorov budenia, ochrany generátorov a transformátorov, riadiaceho a informačného systému aj dozorne VEG. "Podrobné informácie o predmete zákazky a o výške predpokladanej hodnoty budú zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie a vo Vestníku verejného obstarávania koncom augusta," avizoval Kvocera.

VEG, ktorá zabezpečuje výrobu ekologicky čistej elektrickej energie, sa nachádza na Dunaji na konci prívodného kanála pri obci Gabčíkovo. Vo vodnej elektrárni je inštalovaných 8 turbogenerátorov v štyroch dvojblokoch. Každá vertikálna kaplánova turbína s priemerom obežného kolesa 9300 milimetrov (mm) dosiahne maximálny výkon 90 megawattov (MW). Turbogenerátory boli uvedené do prevádzky postupne v rokoch 1992 až 1995. Celkový inštalovaný výkon je 720 MW, prevádzka vodnej elektrárne je plne automatizovaná.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…