Festival Hory a mesto prekonal rekord v návštevnosti
SITA
SITA

Festival Hory a mesto prekonal rekord v návštevnosti

Na štrnásty ročník festivalu prišlo v dňoch od 10. do 14. apríla takmer 7500 divákov.

BRATISLAVA 18. apríla - Štrnásty ročník Medzinárodného festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil od 10. do 14. apríla v Cinema City v bratislavskom Auparku, navštívilo takmer 7500 divákov, čím o zhruba dvesto návštevníkov prekonal vlaňajší rekord.

Najväčší záujem divákov bol o multimediálne prezentácie hlavných hostí Alexa Honnolda, Adama Ondru, Maurizia "Manola“ Zanollu a Hansa Reya, ďalej filmy a tiež cestoklubové premietania Kino Svet. Rekordnú návštevnosť zaznamenali aj premietania pre školy, na ktoré prišlo viac ako tisíc žiakov.

"Bol som dojatý z atmosféry, ktorú na festivale vytvorili diváci a hostia. Chvíľami som mal pocit, že medzi nimi ani nie je rozdiel. Naši hostia tohto roku strávili v Bratislave a na Slovensku viac času, prišli sa pozrieť na prednášky iných hostí, skamarátili sa s miestnymi ľuďmi. Napríklad Alex Honnold, Manolo, Adam Ondra či Hans Rey - všetci zapadli medzi slovenskú outdoorovú komunitu," uviedol programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Cenu za najlepší film - Grand Prix získal americký dokument Naháňanie ľadu režiséra Jeffa Orlowského o topení ľadovcov v oblasti Severného pólu. Tri ceny si odniesli aj slovenské snímky - Zabijácka krása režiséra Rastislava Hatiara, ktorá triumfovala v kategórii Vzduch, Cenu Literárneho fondu zas získal film Martina Jurzu Mercúň - filmový portrét Pavla Ballu, ktorý sa dlhé roky venuje pozorovaniu a sčítavaniu svišťov v Tatrách, a Cenu Adidas Terrex pre začínajúceho filmára si odniesol Patrik Paulíny za film s názvom Nad nami.

V kategórii Voda zvíťazil austrálsky film Krížom cez ľad, v kategórii Zem najviac zaujal francúzsky film Zlatá himalájska horúčka, v sekcii Skala najlepšie obstál taliansky film Verticalmente Démodé a V4 Prix získala poľská snímka Umenie slobody. O víťazoch rozhodla porota v zložení poľský horolezec Alek Lwow, nemecký filmár Kerim Jaspersen, slovenská filmová teoretička Daniela Chlapíková a slovenský režisér Robert Rajchl. Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Hory a mesto Zuzana Golianová.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…