Festival Hory a mesto prekonal rekord v návštevnosti
SITA
SITA

Festival Hory a mesto prekonal rekord v návštevnosti

Na štrnásty ročník festivalu prišlo v dňoch od 10. do 14. apríla takmer 7500 divákov.

BRATISLAVA 18. apríla - Štrnásty ročník Medzinárodného festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil od 10. do 14. apríla v Cinema City v bratislavskom Auparku, navštívilo takmer 7500 divákov, čím o zhruba dvesto návštevníkov prekonal vlaňajší rekord.

Najväčší záujem divákov bol o multimediálne prezentácie hlavných hostí Alexa Honnolda, Adama Ondru, Maurizia "Manola“ Zanollu a Hansa Reya, ďalej filmy a tiež cestoklubové premietania Kino Svet. Rekordnú návštevnosť zaznamenali aj premietania pre školy, na ktoré prišlo viac ako tisíc žiakov.

"Bol som dojatý z atmosféry, ktorú na festivale vytvorili diváci a hostia. Chvíľami som mal pocit, že medzi nimi ani nie je rozdiel. Naši hostia tohto roku strávili v Bratislave a na Slovensku viac času, prišli sa pozrieť na prednášky iných hostí, skamarátili sa s miestnymi ľuďmi. Napríklad Alex Honnold, Manolo, Adam Ondra či Hans Rey - všetci zapadli medzi slovenskú outdoorovú komunitu," uviedol programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Cenu za najlepší film - Grand Prix získal americký dokument Naháňanie ľadu režiséra Jeffa Orlowského o topení ľadovcov v oblasti Severného pólu. Tri ceny si odniesli aj slovenské snímky - Zabijácka krása režiséra Rastislava Hatiara, ktorá triumfovala v kategórii Vzduch, Cenu Literárneho fondu zas získal film Martina Jurzu Mercúň - filmový portrét Pavla Ballu, ktorý sa dlhé roky venuje pozorovaniu a sčítavaniu svišťov v Tatrách, a Cenu Adidas Terrex pre začínajúceho filmára si odniesol Patrik Paulíny za film s názvom Nad nami.

V kategórii Voda zvíťazil austrálsky film Krížom cez ľad, v kategórii Zem najviac zaujal francúzsky film Zlatá himalájska horúčka, v sekcii Skala najlepšie obstál taliansky film Verticalmente Démodé a V4 Prix získala poľská snímka Umenie slobody. O víťazoch rozhodla porota v zložení poľský horolezec Alek Lwow, nemecký filmár Kerim Jaspersen, slovenská filmová teoretička Daniela Chlapíková a slovenský režisér Robert Rajchl. Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Hory a mesto Zuzana Golianová.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…