Festival Hory a mesto prekonal rekord v návštevnosti
SITA
SITA

Festival Hory a mesto prekonal rekord v návštevnosti

Na štrnásty ročník festivalu prišlo v dňoch od 10. do 14. apríla takmer 7500 divákov.

BRATISLAVA 18. apríla - Štrnásty ročník Medzinárodného festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil od 10. do 14. apríla v Cinema City v bratislavskom Auparku, navštívilo takmer 7500 divákov, čím o zhruba dvesto návštevníkov prekonal vlaňajší rekord.

Najväčší záujem divákov bol o multimediálne prezentácie hlavných hostí Alexa Honnolda, Adama Ondru, Maurizia "Manola“ Zanollu a Hansa Reya, ďalej filmy a tiež cestoklubové premietania Kino Svet. Rekordnú návštevnosť zaznamenali aj premietania pre školy, na ktoré prišlo viac ako tisíc žiakov.

"Bol som dojatý z atmosféry, ktorú na festivale vytvorili diváci a hostia. Chvíľami som mal pocit, že medzi nimi ani nie je rozdiel. Naši hostia tohto roku strávili v Bratislave a na Slovensku viac času, prišli sa pozrieť na prednášky iných hostí, skamarátili sa s miestnymi ľuďmi. Napríklad Alex Honnold, Manolo, Adam Ondra či Hans Rey - všetci zapadli medzi slovenskú outdoorovú komunitu," uviedol programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Cenu za najlepší film - Grand Prix získal americký dokument Naháňanie ľadu režiséra Jeffa Orlowského o topení ľadovcov v oblasti Severného pólu. Tri ceny si odniesli aj slovenské snímky - Zabijácka krása režiséra Rastislava Hatiara, ktorá triumfovala v kategórii Vzduch, Cenu Literárneho fondu zas získal film Martina Jurzu Mercúň - filmový portrét Pavla Ballu, ktorý sa dlhé roky venuje pozorovaniu a sčítavaniu svišťov v Tatrách, a Cenu Adidas Terrex pre začínajúceho filmára si odniesol Patrik Paulíny za film s názvom Nad nami.

V kategórii Voda zvíťazil austrálsky film Krížom cez ľad, v kategórii Zem najviac zaujal francúzsky film Zlatá himalájska horúčka, v sekcii Skala najlepšie obstál taliansky film Verticalmente Démodé a V4 Prix získala poľská snímka Umenie slobody. O víťazoch rozhodla porota v zložení poľský horolezec Alek Lwow, nemecký filmár Kerim Jaspersen, slovenská filmová teoretička Daniela Chlapíková a slovenský režisér Robert Rajchl. Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Hory a mesto Zuzana Golianová.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…