V Luxembursku už platí zákon o výskume a využívaní vesmírnych zdrojov
TASR
TASR

V Luxembursku už platí zákon o výskume a využívaní vesmírnych zdrojov

Zákon, ktorý luxemburský parlament schválil, už prilákal štyri spoločnosti pôsobiace v odvetví vesmírneho priemyslu. Firmy so sídlom v Luxembursku budú ťažiť a získavať zdroje z asteroidov a komét.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/ESO

Brusel 1. augusta (TASR) - V Luxembursku oddnes platí zákon, ktorý povoľuje výskum a využívanie vesmírnych zdrojov. Luxemburské veľkovojvodstvo schválilo takýto právny rámec ako prvá krajina v Európe a ako druhá krajina vo svete po Spojených štátoch.

Belgická televízna stanica RTBF v tejto súvislosti upozornila, že novoprijatý zákon umožní súkromným spoločnostiam z celého sveta zriadiť si sídlo v Luxembursku, kde môžu rozvíjať svoje stratégie na skúmanie a komerčné využitie zdrojov z prostredia mimo našej planéty. Firmy so sídlom v Luxembursku budú môcť v súlade s týmto zákonom ťažiť a získavať zdroje z asteroidov a komét - rôzne kovy, uhľovodíky a vodu. Firmy môžu tieto zdroje priniesť na Zem alebo ich použiť na vybudovanie vesmírnych základní umožňujúcich ďalšie skúmanie vesmíru.

Zákon, ktorý luxemburský parlament schválil 13. júla, už prilákal štyri spoločnosti pôsobiace v odvetví vesmírneho priemyslu - americké firmy Deep Space Industries a Planetary Resources (akcionárom je aj luxemburský štát), japonskú spoločnosť iSpace a nemecko-luxemburskú firmu Blue Horizon. Podľa RTBF bude do konca tohto roka v Luxembursku najmenej dvanásť spoločností s ambicióznymi projektmi na výskum a využitie vesmíru, ktoré dajú prednosť európskemu sídlu pred USA.

Pre Luxembursko, ktoré je skôr známe ako finančné centrum, budú tieto firmy predstavovať diverzifikáciu národného hospodárstva a prispejú k rozvoju vesmírneho výskumu tohto veľkovojvodstva, ktoré je už dnes, vďaka Európskej satelitnej spoločnosti (SES) v Betzdorfe, druhým najväčším operátorom satelitov na svete.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…