Dobré noviny
Večer sa nezľaknite! Nezvyčajný útvar na oblohe nebude UFO, ale vesmírna stanica ISS. Návod ako ju sledovať
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Večer sa nezľaknite! Nezvyčajný útvar na oblohe nebude UFO, ale vesmírna stanica ISS. Návod ako ju sledovať

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Aj tento rok si vesmír pre nás prichystal niekoľko parádnych divadiel, no to, čo bude viditeľné na oblohe dnes, by ste si tiež nemali nechať ujsť.

BRATISLAVA 27. júla - Tentoraz žiadna planéta či meteorický roj, večernú oblohu dnes ovládne Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorú budete môcť vidieť voľným okom.

Aj niekoľkokrát za noc

V týchto dňoch sa môžu Slováci dosýta vynadívať na ISS, no práve dnes o 21.31 nášho času pôjde o dlhotrvajúci prelet, ktorý bude trvať aj 10 minút. No ako vlastne zistiť, že sa dívate práve na vesmírnu stanicu?

„Stanica je pomerne ľahko viditeľná voľným okom. Dôležité je však dívať sa na oblohu správnym smerom. Od hviezd a planét sa líši najmä svojím pomalým pohybom a zmenou jasnosti, hoci sa ako jasný svietiaci biely bod na hviezdu alebo planétu podobá. Dokonca je možné ju odlíšiť aj od meteorov a jasných bolidov, ktoré sú spravidla veľmi rýchle a trvajú len zlomky sekúnd,“ vysvetlil Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Dávajte si pozor aj na to, aby ste si stanicu nepomýlili s lietadlom, ISS sa pohybuje rýchlejšie a nebliká.

ISS nad Sedonou.
ISS nad Sedonou. Foto: wikimedia

Vidieť vesmírnu stanicu nie je podľa neho až také neobvyklé, hoci je pravda, že jej pozorovaniu zo Slovenska praje práve toto leto. Vtedy vie byť pozorovateľná aj niekoľkokrát za noc.

„No inokedy ju nemusíme vidieť na večernej, nočnej alebo rannej oblohe aj takmer mesiac. Napríklad, od 22. júla do 11. augusta bude možné uvidieť stanicu nad Slovenskom až 50-krát! Potom nastane „hluché“ obdobie, pozorovateľná začne byť až od 2. septembra do polovice októbra. A znova v tomto časovom intervale bude viditeľná až 60-krát,“ vysvetlil Husárik s tým, že do 21. septembra bude viditeľná na rannej oblohe, no od 25. septembra len na večernej.

Minimálny rozdiel

Prelet stanice sa pre jednotlivé mestá na Slovensku môže líšiť o pár minút, ak chcete mať presné údaje, kedy bude stanica viditeľná najbližšie, môžete si všetko vyhľadať na stránke Heavens Above pre Bratislavu, Banskú Bystricu a Košice. Na stránke je však možné vyhľadať si aj iné mestá či obce.

Vesmírna stanica nad Floridou.
Vesmírna stanica nad Floridou. Foto: flickr.com/Michael Seeley

„Výsledkom je tabuľka s časmi východu, kulminácie a západu ISS, svetovými stranami a jasnosťou. Kliknutím na konkrétny deň sa zobrazí mapa oblohy so súhvezdiami a trajektóriou letu stanice,“ doplnil Husárik.

Ďalšími možnosťami, ako zistiť polohu ISS, sú simulátor preletu nad zemským povrchom, program Stellarium či aplikácie dostupné cez smartfón, keď do vyhľadávača zadáte slovo ISS.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…