Večer sa nezľaknite! Nezvyčajný útvar na oblohe nebude UFO, ale vesmírna stanica ISS. Návod ako ju sledovať

Aj tento rok si vesmír pre nás prichystal niekoľko parádnych divadiel, no to, čo bude viditeľné na oblohe dnes, by ste si tiež nemali nechať ujsť.
BRATISLAVA 27. júla - Tentoraz žiadna planéta či meteorický roj, večernú oblohu dnes ovládne Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorú budete môcť vidieť voľným okom.
Aj niekoľkokrát za noc
V týchto dňoch sa môžu Slováci dosýta vynadívať na ISS, no práve dnes o 21.31 nášho času pôjde o dlhotrvajúci prelet, ktorý bude trvať aj 10 minút. No ako vlastne zistiť, že sa dívate práve na vesmírnu stanicu?
„Stanica je pomerne ľahko viditeľná voľným okom. Dôležité je však dívať sa na oblohu správnym smerom. Od hviezd a planét sa líši najmä svojím pomalým pohybom a zmenou jasnosti, hoci sa ako jasný svietiaci biely bod na hviezdu alebo planétu podobá. Dokonca je možné ju odlíšiť aj od meteorov a jasných bolidov, ktoré sú spravidla veľmi rýchle a trvajú len zlomky sekúnd,“ vysvetlil Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Dávajte si pozor aj na to, aby ste si stanicu nepomýlili s lietadlom, ISS sa pohybuje rýchlejšie a nebliká.

Vidieť vesmírnu stanicu nie je podľa neho až také neobvyklé, hoci je pravda, že jej pozorovaniu zo Slovenska praje práve toto leto. Vtedy vie byť pozorovateľná aj niekoľkokrát za noc.
„No inokedy ju nemusíme vidieť na večernej, nočnej alebo rannej oblohe aj takmer mesiac. Napríklad, od 22. júla do 11. augusta bude možné uvidieť stanicu nad Slovenskom až 50-krát! Potom nastane „hluché“ obdobie, pozorovateľná začne byť až od 2. septembra do polovice októbra. A znova v tomto časovom intervale bude viditeľná až 60-krát,“ vysvetlil Husárik s tým, že do 21. septembra bude viditeľná na rannej oblohe, no od 25. septembra len na večernej.
Minimálny rozdiel
Prelet stanice sa pre jednotlivé mestá na Slovensku môže líšiť o pár minút, ak chcete mať presné údaje, kedy bude stanica viditeľná najbližšie, môžete si všetko vyhľadať na stránke Heavens Above pre Bratislavu, Banskú Bystricu a Košice. Na stránke je však možné vyhľadať si aj iné mestá či obce.

„Výsledkom je tabuľka s časmi východu, kulminácie a západu ISS, svetovými stranami a jasnosťou. Kliknutím na konkrétny deň sa zobrazí mapa oblohy so súhvezdiami a trajektóriou letu stanice,“ doplnil Husárik.
Ďalšími možnosťami, ako zistiť polohu ISS, sú simulátor preletu nad zemským povrchom, program Stellarium či aplikácie dostupné cez smartfón, keď do vyhľadávača zadáte slovo ISS.