Hlavné mesto pokračuje v obnove kultúrno-historických pamiatok
TASR
TASR

Hlavné mesto pokračuje v obnove kultúrno-historických pamiatok

Najnovšie sa obnovy dočkala fontána Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici, Mariánsky stĺp na Františkánskom námestí a Morový stĺp na Župnom námestí.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR

Bratislava 24. júla (TASR) - Hlavné mesto pokračuje v rekonštrukcii svojich kultúrno-historických pamiatok. Najnovšie sa obnovy dočkala fontána Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici, Mariánsky stĺp na Františkánskom námestí a Morový stĺp na Župnom námestí. Celkové náklady dosiahli takmer 160.000 eur. TASR o tom dnes informovala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia magistrátu.

Fontánu v parčíku na Kvačalovej ulici v Ružinove obnovila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy (GIB), ako jej správca na podnet miestnych obyvateľov a mestskej časti. Päťuholníkový bazén s keramickým obkladom, v strede ktorého sa nachádza plastika s raketou, totiž dlhé roky chátral a bol poškodený. V prevádzke je zatiaľ fontána bez uvedenej plastiky. Tá bola zdemolovaná v roku 1974 a doinštalovaná by mala byť do konca roka.

Na Mariánskom stĺpe na Františkánskom námestí, pred Kostolom jezuitov, bolo obnovené štvorstupňové kamenné schodisko, štvorhranný kamenný podstavec s nápismi a reliéfmi, valcový kamenný stĺp a kamenná socha Panny Márie. Artefakt, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, mal totiž narušenú statiku a štruktúru kameňa, povrch bol napadnutý riasami a lišajníkmi. "Pri obnove sme museli zohľadňovať aj odlišné postupy obnovy. Kým obnova schodiska mala umelecko-remeselný charakter, ostatné časti diela bolo potrebné realizovať reštaurátorským spôsobom, t. j. opodstatnenou kombináciou konzervačnej a rekonštrukčnej metódy," doplnil riaditeľ GIB Vladimír Gašperák.

Reštaurátorské práce sa skončili aj na Morovom stĺpe na Župnom námestí, pred hlavným vchodom do kapucínskeho kostola. Tie boli zamerané najmä na opravu narušenej štruktúry kameňa vplyvom poveternostných faktorov, ktoré najviac poznamenali hlavicu stĺpa. "Základ kompozície tvorí masívny štvorboký podstavec orientovaný na výšku. Chronogram na juhovýchodnej strane podstavca predstavuje dátum vzniku morového stĺpa, ktorým je rok 1723 a vznikol desať rokov po skončení morovej epidémie v meste ako poďakovanie patrónke Uhorska, Panne Márii, za jej skoré ukončenie a ochranu," doplnila Kešeľáková.

V minulom roku prešiel obnovou Mirbachov palác, ktorý bol zreštaurovaný podľa pôvodnej architektúry z 18. storočia. Opravené sú tiež ciferníky na hodinách na Radničnej veži, fasáda na kostole Klarisiek či horný hrad Devín. Komplexne vyčistený bol tiež pamätník Ľudovíta Štúra na rovnomennom námestí.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…