O prvkoch tradičnej ľudovej kultúry by mali vyjsť nové šlabikáre
TASR
TASR

O prvkoch tradičnej ľudovej kultúry by mali vyjsť nové šlabikáre

Jedným z prvých šlabikárov, ktorý bol pripravený do tlače, je Šlabikár tradičnej ľudovej kultúry Fujara.

Ilustračné foto. — Foto: TASR – Roman Hanc

Bratislava 24. júla (TASR) – Najmenší školáci by sa s ľudovými tradíciami Slovenska a prvkami tradičnej ľudovej kultúry (TĽK) mali oboznámiť aj prostredníctvom nových šlabikárov, venovaných jednotlivým prvkom z Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva. Vyplýva to zo správy o plnení úloh stanovených Koncepciou starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru do roku 2020. Správu, ktorá dokumentuje plnenie úloh v období od začiatku roka 2015 do 30. júna 2017, dnes vláda SR vzala na vedomie.

Ako vyplýva zo správy, ktorú na rokovanie predložil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), sériu šlabikárov pripravuje Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru v rámci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (CTĽK-SĽUK), ktoré je koordinátorom plnenia úloh, stanovených v strategickom materiáli. "Jedným z prvých šlabikárov, ktorý bol pripravený do tlače, je Šlabikár tradičnej ľudovej kultúry Fujara," spresnili autori správy.

Pripomenuli, že v národnom Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD) je v súčasnosti 13 prvkov, pričom v období od začiatku roka 2015 do polovice tohto roka doň pribudli štyri prvky - Horehronský viachlasný spev, Modrotlač, Vajnorský ornament a Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny. V celosvetovom zozname má SR k dnešnému dňu zapísané štyri prvky. V sledovanom období k prvkom "Fujara – nástroj a jeho hudba" a "Terchovská muzika" pribudla v roku 2015 "Gajdošská kultúra" a v roku 2016 "Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách". Ďalším prvkom, ktorý by mal rozšíriť slovenské zastúpenie v celosvetovom zozname, je Horehronský viachlasný spev. "Nominácia bola podaná v roku 2016, schvaľovanie je na programe na prelome novembra a decembra tohto roku," pripomenuli tvorcovia správy.

Najviac zadefinovaných strategických úloh stanovených v koncepcii sa týka oblasti inventarizácie, dokumentácie a archivácie TĽK. V tejto časti autori poukazujú napríklad na sprístupnenie webového sídla Fondu tradičnej ľudovej kultúry (www.fondtlk.sk), ktoré prináša informácie o kultúrnych a digitálnych objektoch z regiónov a lokalít SR, a to z archívov súkromných i právnických osôb získaných vlastným výskumom CTĽK-SĽUK a prostredníctvom externých spolupracovníkov v rokoch 2008-2017. Stránka v súčasnosti zverejňuje okolo 800 digitálnych objektov. "Ich počet každým dňom stúpa, v archíve CTĽK-SĽUK je zdigitalizovaných viac ako 20.000 objektov, ktoré sa postupne, po spracovaní a katalogizácii dostanú k širokej verejnosti," uviedli v správe.

Informovali tiež o tom, že vo verejne dostupnej databáze – Registri výrobcov ľudovej umeleckej výroby - je v súčasnosti evidovaných 1847 osôb. V rámci elektronických encyklopédií Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) je priebežne budovaný aj Register výrobkov, v tom je zapísaných v súčasnosti 5022 produktov ľudovej umeleckej výroby.

Koncepciu starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru do roku 2020 schválila vláda SR 7. januára 2015. Koncepcia definuje 22 strategických úloh a cieľov do roku 2020. Týkajú sa šiestich hlavných oblastí. Okrem spomínaných - inventarizácie a dokumentácie a reprezentatívnych zoznamov NKD - sú to oblasti, zamerané na vydavateľskú činnosť, výchovu a vzdelávanie, medzinárodnú spoluprácu a prezentačnú činnosť.

Už ste čítali?

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…