Ku koncu júna bolo v Bratislave vyše 1,67 mil. m2 kancelárskych plôch
TASR
TASR

Ku koncu júna bolo v Bratislave vyše 1,67 mil. m2 kancelárskych plôch

Kancelárske priestory v štandarde A tvoria 58 % z tejto ponuky a kancelárie v štandarde B 42 %.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 20. júla (TASR) – Celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave dosiahla v 2. štvrťroku 2017 viac ako 1,67 milióna štvorcových metrov (m2). Kancelárske priestory v štandarde A tvoria 58 % z tejto ponuky a kancelárie v štandarde B 42 %. Vyplýva to z najnovších údajov Bratislava Research Fora (BRF), ktorého členmi sú poradenské spoločnosti Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

V tomto období pribudla do celkovej ponuky moderných kancelárskych priestorov budova Uniq Staromestská. Je situovaná v centre mesta a poskytuje 8303 m2 administratívnych plôch. V druhej polovici roka očakávajú poradenské firmy dokončenie projektov Green Cube, Panorama Business II, Zuckermandel CX a New Stein, ktoré dokopy prinesú viac ako 43.000 m2 kancelárskej plochy.

V rámci ponuky kancelárskych priestorov má 26 budov certifikát zelenej budovy potvrdzujúci jej trvalú udržateľnosť. Ich celková výmera je približne 492.000 m2 a tvoria 29 % z celkového objemu.

Transakcie, ktoré boli uzatvorené počas 2. štvrťroka, dosiahli výmeru 42.835 m2. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom je to takmer 38-% nárast. Nové nájmy v tomto kvartáli tvorili 74 % všetkých transakcií, prerokovanie nájmov predstavovalo 19 % a 7 % patrilo expanzii.

Najväčšia transakcia na trhu mala výmeru 4434 m2 a išlo o predprenájom v projekte Einsteinova Offices, ktorý je ešte vo výstavbe. Okrem nej boli zaznamenané ďalšie štyri, ktoré presiahli výmeru 2000 m2 vrátane renegociácie v budove Bratislava Business Center V (3500 m2), nového nájmu v Zuckermandel CA (3037 m2), nového nájmu v projekte Digital Park II (2935 m2) a predprenájmu v ešte nedokončenej Twin City Tower (2217 m2). Osem obchodov malo od 1000 do 2000 m2. Dominovali transakcie spoločností z IT sektora (30,99 %), nasledované firmami v oblasti profesionálnych služieb (28,06 %).

Miera neobsadenosti kancelárskych priestorov sa v 2. štvrťroku znížila na 6,85 % z pôvodných 7,04 % v predošlom kvartáli. Najnižšia miera neobsadenosti na úrovni 1,23 % bola zaznamenaná v Bratislave IV, nasledovala Bratislava V (4,87 %), Bratislava I (5,81 %) a Bratislava II (7,94 %). Najvyššiu neobsadenosť na úrovni 10,67 % dosiahla Bratislava III.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…