Ku koncu júna bolo v Bratislave vyše 1,67 mil. m2 kancelárskych plôch
TASR
TASR

Ku koncu júna bolo v Bratislave vyše 1,67 mil. m2 kancelárskych plôch

Kancelárske priestory v štandarde A tvoria 58 % z tejto ponuky a kancelárie v štandarde B 42 %.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 20. júla (TASR) – Celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave dosiahla v 2. štvrťroku 2017 viac ako 1,67 milióna štvorcových metrov (m2). Kancelárske priestory v štandarde A tvoria 58 % z tejto ponuky a kancelárie v štandarde B 42 %. Vyplýva to z najnovších údajov Bratislava Research Fora (BRF), ktorého členmi sú poradenské spoločnosti Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

V tomto období pribudla do celkovej ponuky moderných kancelárskych priestorov budova Uniq Staromestská. Je situovaná v centre mesta a poskytuje 8303 m2 administratívnych plôch. V druhej polovici roka očakávajú poradenské firmy dokončenie projektov Green Cube, Panorama Business II, Zuckermandel CX a New Stein, ktoré dokopy prinesú viac ako 43.000 m2 kancelárskej plochy.

V rámci ponuky kancelárskych priestorov má 26 budov certifikát zelenej budovy potvrdzujúci jej trvalú udržateľnosť. Ich celková výmera je približne 492.000 m2 a tvoria 29 % z celkového objemu.

Transakcie, ktoré boli uzatvorené počas 2. štvrťroka, dosiahli výmeru 42.835 m2. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom je to takmer 38-% nárast. Nové nájmy v tomto kvartáli tvorili 74 % všetkých transakcií, prerokovanie nájmov predstavovalo 19 % a 7 % patrilo expanzii.

Najväčšia transakcia na trhu mala výmeru 4434 m2 a išlo o predprenájom v projekte Einsteinova Offices, ktorý je ešte vo výstavbe. Okrem nej boli zaznamenané ďalšie štyri, ktoré presiahli výmeru 2000 m2 vrátane renegociácie v budove Bratislava Business Center V (3500 m2), nového nájmu v Zuckermandel CA (3037 m2), nového nájmu v projekte Digital Park II (2935 m2) a predprenájmu v ešte nedokončenej Twin City Tower (2217 m2). Osem obchodov malo od 1000 do 2000 m2. Dominovali transakcie spoločností z IT sektora (30,99 %), nasledované firmami v oblasti profesionálnych služieb (28,06 %).

Miera neobsadenosti kancelárskych priestorov sa v 2. štvrťroku znížila na 6,85 % z pôvodných 7,04 % v predošlom kvartáli. Najnižšia miera neobsadenosti na úrovni 1,23 % bola zaznamenaná v Bratislave IV, nasledovala Bratislava V (4,87 %), Bratislava I (5,81 %) a Bratislava II (7,94 %). Najvyššiu neobsadenosť na úrovni 10,67 % dosiahla Bratislava III.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…