Slovenskí vedci vyrobili plast, ktorý sa rozloží za 3 mesiace. Ich patent môže zachrániť planétu
Z dielne slovenských vedcov pochádza špičkový nápad, ktorý by mohol výrazne znížiť množstvo plastového odpadu v prírode. Ich patent zaujal aj prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý o ňom prezradil viac.
BRATISLAVA 20. júla - Plasty sa rozkladajú až desiatky rokov, a tak sú pre životné prostredie vážnym problémom a ekológovia čoraz viac bijú na poplach. Viaceré krajiny sa kvôli tomu snažia obmedzovať používanie plastového príboru či igelitových tašiek, no šikovné riešenie, ktoré by mohlo situáciu zachrániť, vyrastá práve pod rukami slovenských vedcov.
Špičkový nápad zo Slovenska
Odborníkom zo Slovenskej akadémie vied osud prírody nie je ľahostajný, no zároveň vedia, že plastu ako materiálu sa ľudstvo nevzdá. Vedci na Slovensku preto vytvorili plast, ktorý sa v komposte rozloží už za tri mesiace. Na tento unikát upozornil na sociálnej sieti prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa s odborníkmi osobne stretol počas svojej návštevy SAV, a ich výskum označil za špičkový.
Patent, ktorý pomôže planéte
"Tento plast si zatiaľ bežne nekúpite. Ústav polymérov si ho dal patentovať a v spolupráci so súkromným sektorom sa ho bude snažiť dostať do bežného používania," vyjadril sa prezident Kiska. Od plastu, ktorý poznáme, by ste ho však na prvý pohľad nerozlíšili. "Môže mať podobu igelitky zo supermarketu alebo obalu na potraviny," doplnil Kiska, ktorý ich snahu prepájať vedu a výskum s praxou vyzdvihol. Okrem vznikajúcich predajní, ktoré sa snažia znížiť používanie zbytočných plastových obalov, by tento plast mohol byť ďalšou možnosťou, ako prírodu uchrániť od zahltenia plastovým odpadom.