Na Trnavskom mýte sa objavil vrak električky: Úžasný nápad vráti zanedbanému miestu konečne šmrnc
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Na Trnavskom mýte sa objavil vrak električky: Úžasný nápad vráti zanedbanému miestu konečne šmrnc

Stará vyradená električka dostane druhú šancu. Jazdiť po Bratislave už síce nebude, no to, čo sa s ňou onedlho stane, poteší väčšinu ľudí.

Vyradená električka na Trnavskom mýte. — Foto: Facebook

BRATISLAVA 17. júla - Trnavské mýto nepatrí k miestam, ktoré by svojím vzhľadom ohurovali, skôr naopak. Je však dopravným uzlom, takže v ňom neustále pulzuje život. Čoskoro sa ale začne meniť k lepšiemu.

Priestor pre kultúru

Už dávnejšie sme informovali o obnove nevábneho podchodu a najnovšie má tomuto miestu dodať šmrnc vyradená električka.

Prečítajte si tiež: Hanba Bratislavy bude čoskoro jej pýchou. Pozrite si novú tvár Trnavského mýta

Hoci si spojenie šmrnc a vyradená električka na prvý pohľad protirečia, v skutočnosti všetko do seba dokonale zapadá. Vo vyradenej električke má podľa medializovaných informácií vzniknúť originálne kultúrne centrum, takže Trnavské mýto sa tak stane o čosi príjemnejším prostredím.

Na prerábaní električky na kultúrne centrum sa už pracuje.
Na prerábaní električky na kultúrne centrum sa už pracuje. Foto: Facebook

Ľudia, ktorí majú radi kultúru a záujem o život v meste, si v tomto priestore prídu na svoje. Od septembra tam majú prebiehať premietania, koncerty, diskusie alebo predčítanie kníh. Samozrejme, úzky priestor interiéru električky bude nutné trochu preorganizovať, no priestory vagóna majú ostať autentické.

Sedadlá sa budú musieť odmontovať, vzniknú z nich kreslá, a chýbať nebudú ani stoly či poličky. Je nutné dodať, že do električky sa nezmestí až toľko ľudí, takže podujatia budú mať komornejšiu atmosféru, no využiť sa má aj okolitý priestor.

Bláznivý nápad

Nový priestor dostal názov T3 - kultúrny prostriedok. „Interiér električky prechádza niekoľkými zmenami, ktoré z časti vychádzajú z potrieb udalostí, ktoré sa v nej budú odohrávať a z časti zo stavu, v akom sme električku odkúpili. Použité budú všetky pôvodné stoličky, ktoré máme, avšak nebudú na rovnakých miestach a nebudú fixne na jednom mieste. Pomyselné pódium sa bude nachádzať v zadnej časti električky. V pláne je zapojiť 24V elektrický obvod, na ktorý bude prispôsobené vnútorné osvetlenie, a budú obnovené niektoré prvky ako vonkajšie osvetlenie, mechanizmus dverí a iné,“ informujú členovia združenia, ktoré za nápadom stojí, na Facebooku nového kultúrneho zariadenia.

Mladí ľudia sa už na nové kultúrne centrum tešia.
Mladí ľudia sa už na nové kultúrne centrum tešia. Foto: Facebook

„Budeme sa snažiť, aby v nej bola prezentovaná rozličná, prevažne nezavedená kultúra, ktorá si v nej nájde svoj priestor,“ uviedol realizátor projektu Daniel Vadas. Ako ho doplnil ďalší z realizátorov Jerguš Jalovecký, partia mladých ľudí bude teraz celé leto pracovať na tom, aby vyradená električka ožila kultúrou už na jeseň.

Pôvodne bláznivý nápad, keď sa partia kamarátov rozhodla odkúpiť vyradenú električku, tak dostáva reálne kontúry. Kúpa električky nebola podľa realizátorov najlacnejšia záležitosť, no veria, že všetko to úsilie bude stáť za to. Veď výsledkom má byť naozaj originálny priestor, ktorý môže vniesť do okolia Trnavského mýta pozitívnu energiu a kultúrne obohatenie. Okrem toho, vstupné na podujatie má byť dobrovoľné.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…