Francúzsky deň popri hudbe ponúkne aj dve módne prehliadky
TASR
TASR

Francúzsky deň popri hudbe ponúkne aj dve módne prehliadky

Štátny sviatok Francúzskej republiky je pripomienkou dobytia pevnosti a väzenia Bastily 14. júla 1789. Znamenalo začiatok francúzskej revolúcie, čo sa stalo pred 228 rokmi.

Na snímke lietadlá akrobatickej skupiny Patrouille de France letia nad bulvárom Champs-Elysées počas osláv štátneho sviatku - Dňa dobytia Bastily v Paríži vo štvrtok 14. júla 2016. — Foto: TASR/AP

Bratislava/Paríž 13. júla (TASR) - Francúzsky deň, kultúrne podujatie, ktorým Veľvyslanectvo Francúzskej republiky na Slovensku slávi spoločne s obyvateľmi Bratislavy a jej návštevníkmi francúzsky štátny sviatok - Deň dobytia Bastily, 14. júl - sa uskutoční v piatok v tomto roku na Hlavnom námestí.

Od roku 2011 francúzske veľvyslanectvo organizuje v metropole na Dunaji oslavy Dňa dobytia Bastily. Ako TASR informoval tlačový atašé Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku Didier Rogasik, "návštevníci si budú môcť oddýchnuť vo Francúzskej dedine". A dodal: "Dvadsiatka stánkov ponúkne francúzske aj lokálne výrobky. Na svoje si prídu napríklad milovníci francúzskeho jazyka, kvalitnej kozmetiky z Francúzska aj cestovania."

Didier Rogasik označil pripravený hudobný a kultúrny program za "lákavý pre všetkých duchom mladých". V rámci hudobného programu si návštevníci podujatia budú môcť vypočuť víťazov celoštátnej súťaže "Spievam po francúzsky", džezovú speváčku Janu Gavačovú i francúzsku skupinu "Les Garcons Trottoirs". V tomto roku sú v pláne aj dve módne prehliadky. Pre najmenších návštevníkov Francúzsky inštitút na Slovensku otvorí dvere od 14.00 do 17.00 hod, aby sa mohli venovať rôznym aktivitám a hrám. Podrobnejší program zverejnila francúzska kultúrna inštitúcia na svojej webovej stránke.

Organizátormi Francúzskeho dňa sú okrem veľvyslanectva a Francúzskeho inštitútu aj Francúzsko-obchodná komora v spolupráci a s podporu Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy aj Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS).

Charakteristickými znakmi osláv Dňa dobytia Bastily vo Francúzsku sú vojenská prehliadka, ohňostroje, bály, bankety, pikniky a ľudová veselica.

Od začiatku slávenia sviatku sa vo Francúzsku kládol dôraz na vlastenectvo a na jeho vojenský charakter. Preto, aby sa podčiarklo, že Francúzsko sa pozviechalo z porážky pruskými vojskami v roku 1870.

Štátny sviatok Francúzskej republiky je pripomienkou dobytia pevnosti a väzenia Bastily 14. júla 1789. Znamenalo začiatok francúzskej revolúcie, čo sa stalo pred 228 rokmi.

Deň 14. júl sa oslavoval ako sviatok už od roku 1790, ale v ďalších rokoch sa doboví vládcovia nevedeli dohodnúť, ktorý z dní sa má sláviť. Až v roku 1880 Senát schválil návrh zákona Benjamina Raspaila, ktorým bol 14. júl vyhlásený za štátny sviatok.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…