Dobré noviny
ANIMOFEST vznikol ako cena riaditeľky
TASR
TASR

ANIMOFEST vznikol ako cena riaditeľky

— Foto: ANIMOFEST

Medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl – ANIMOFEST vznikol ako cena riaditeľky SSUŠ animovanej tvorby za najlepší animovaný film roka.

Bratislava 12. júla (OTS) - Festival bol založený predovšetkým z dôvodu konfrontácie študentov (maturantov) školy SSUŠ animovanej tvorby so študentmi – stredoškolákmi ostatných škôl na Slovensku a vo svete.

Tohtoročný festival Animofest 2017 prebehol úspešne. Festivalovou porotou bolo do súťaže vybraných 40 animovaných filmov a do súťaže UAT film bolo vybraných 15 videofilmov študentov stredných umeleckých škôl.

Animované filmy boli vytvorené rôznymi technikami, 2D, 3D animáciou, klasickou kreslenou, bábkovou

animáciou, pixiláciou, rotoskopingom, siluetovou animáciou a inými technikami.

Práve študenti SSUŠ animovanej tvorby pracovali s unikátnou technológiou Motion Capture. Preto ich animácie boli pomerne realistické a presvedčivé. Hoci krátky, ale veľmi umelecky aj technologicky prepracovaný film "Don" od Samuela Puchovského vyhral prvé miesto. Je to tragikomický boj rytierika "Don Quijota" s obrom, ktorý sa v pointe zmení na veterné mlyny. Tvárová animácia obra bola animovaná pomocou morph targentov veľmi sugestívne. Táto stredoveká "groteska" je aj pekne ozvučená a animácia rytiera bola výborne prevedená pomocou spomínaného Motion Capture, pomocou ktorého sa vo svete robili všetky kultové filmy ako Avatar, Beowulf, King-Kong či trilógia pán Prsteňov.

Samuel Púchovský - Don (Foto: ANIMOFEST)

Druhé miesto získal bábkový film "Corrida" Márie Vidovich z ruského štátneho inštitútu pre kinematografiu pomenovanú podľa S.A. Gerasimova v Moskve. Film bol krásny animačne aj výtvarne a animácia - choreografia tanečných pohybov bábok bola vedená presne podľa podmanivej hudby.

Na treťom mieste skončil poetický krátky animovaný film René od študenta SSUŠ animovanej tvorby Richarda Sebastiana Böhma o francúzskom umelcovi, ktorý maľuje v plenéri. Pokúša sa o "dokonalý" obraz, čo sa mu nedarí a zakaždým strhne plátno a začne odznovu. Tak nám pred očami mizne obraz Mona Líza od Leonarda da Vinciho, Výkrik od Edwarda Muncha až po Hviezdnu noc Vincenta Van Gogha.

Richard Sebastian Böhm - René (Foto: ANIMOFEST)

Maliar je bezradný. Napokon dostane "nápad". Pozeráme sa na spokojného Francúza. Vidíme biele plátno s podpisom "René" Film bol tiež realizovaný pomocou 3d modelovania v programe 3ds max. Pomerne jednoduchá a štylizovaná tráva, zneostrená hĺbkou ostrosti kamery a oblaky "namaľované" postprodukčne v programe Adobe After Effects.

Richard Sebastian Böhm - René (Foto: ANIMOFEST)

Pohybové riešenie maliara bolo tiež vytvorené pomocou Motion Capture alebo skrátene MoCap. Je určený na počítačovú animáciu a tvorbu 3D animovaných filmov. Herci sú oblečení v špeciálnych čiernych kostýmoch s reflexnými bodmi. Tie sú snímané kamerami a pohyb hercov je tak v reálnom čase prenášaný do virtuálnej animovanej 3D podoby. Tento spôsob ušetrí študentom školy mesiace prácnej počítačovej animácie, keďže pohyby, ktoré chcú preniesť do svojich filmov a záverečných prác, môžu sami hneď vymýšľať, uskutočňovať, či opravovať. Následne potom pracujú už s natočenými sekvenciami, dolaďujú detaily a môžu sa venovať post-produkcii. Vo svete je technológia Motion Capture využívaná aj pri tvorbe počítačových hier, ako napríklad Assasin´s Creed, Resident Evil, Grand Theft Auto alebo aj Guitar Hero.

V rámci Animofestu 2017 sa tiež uskutočnili súťaže:

UAT GRAPHIC – pre študentov grafického dizajnu. Na prvom mieste sa umiestnil Patrik Maryniak

/ SSUŠAT / s témou informačný systém - "Metro" v Bratislave.

UAT PHOTO - pre študentov fotografického dizajnu. Prvé miesto ¬získal "Študentský život" od Martiny Klimentovej / SSUŠAT /.

UAT FASHION - pre študentov odevného dizajnu. Túto súťaž vyhral Marián Šinkovič / SSUŠAT /.

UAT FILM - pre študentov obrazovej a zvukovej tvorby - kamera, zvuk, strih. Zabodoval film "Adam" od študenta z Českej republiky Nikolasa Riga.

Marián Šinkovič - Assasin-návrh a realizácia kostýmu (Foto: ANIMOFEST)

Festival bol nabitý invenciou a zručnosťou mladých tvorcov, čo okrem festivalovej poroty ocenilo aj obecenstvo a zástupcovia jednotlivých zahraničných ambasád.

Už ste čítali?