Slovenský raj je plný turistov, na túry je vhodné ísť zavčas ráno
TASR
TASR

Slovenský raj je plný turistov, na túry je vhodné ísť zavčas ráno

Turistov láka roklina Suchá Belá najmä z dôvodu, že je ľahko dostupná, pretože jej začiatok sa nachádza pár metrov od parkoviska.

Letná turistická sezóna v národnom parku Slovenský raj sa rozbehla. Turisti počas slnečných dní čakajú v radoch na výstup na najnavštevovanejšiu roklinu Slovenského raja Suchú Belú aj viac ako 30 minút. Na snímke turisti smerujú do rokliny Suchá Belá 12. júla 2017. — Foto: TASR – Simona Ivančáková

Hrabušice 12. júla (TASR) – Letná turistická sezóna v národnom parku Slovenský raj sa rozbehla. Turisti počas slnečných dní čakajú v radoch na výstup na najnavštevovanejšiu roklinu Slovenského raja Suchú Belú aj viac ako 30 minút. Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil návštevníkom odporúča, aby sa na túru vybrali zavčas rána a tak predídu čakaniu.

"Najideálnejšie si je ráno privstať a garantujem, že keď tam budete ráno o ôsmej, tak tam zápcha nebude. Ak sa tam však dostanete medzi 10.00 až 12.00 h, nahrnie sa tam veľa ľudí, preto je potrebné rátať so situáciou, že si turisti musia počkať," povedal Dražil s tým, že večernú túru neodporúča. Okrem toho poradil návštevu ďalších ôsmich roklín v Slovenskom raji. "Zápcha nastáva len v určitý čas a v istom úseku. Je to opakujúci sa jav, ale nie každodenný," poznamenal. Zároveň zdôraznil, že sa prejavuje predovšetkým počas júla a augusta.

Návštevnosť národného parku je v porovnaní s minulým rokom takmer rovnaká. "Na jar sme hovorili o zvýšení návštevnosti, teraz sa to upravilo a je takmer identická. Vlani sme do tohto času mali okolo 53.000 návštevníkov, v tomto roku je to 50.500 ľudí. Je to spôsobené najmä počasím, ktoré bolo v poslednom období zlé," povedala starostka obce Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves Jana Skokanová. Zároveň doplnila, že turistov láka roklina Suchá Belá najmä z dôvodu, že je ľahko dostupná, pretože jej začiatok sa nachádza pár metrov od parkoviska. Vlani počas letnej sezóny navštívilo roklinu Suchá Belá v priemere 900 – 1000 ľudí denne. "Túra tu vie byť pomerne krátka, dá sa spraviť do štyroch hodín. Pre iné túry v Slovenskom raji to neplatí, pretože dostupnosť nie je už až taká dobrá a ide o celodenné túry," vysvetlil Dražil.

Zápcham v najnavštevovanejšej rokline Slovenského raja chcú predísť. Správa Národného parku Slovenský raj spolu s obcou Hrabušice podala projekt na získanie financií na vybudovanie kamerového systému. Financie chcú získať od nemeckej nadácie. "Pri Misových vodopádoch, kde sa tvoria kolóny, by mala byť umiestnená online kamera. Záznam by bol prenášaný na Podlesok aj na web, čiže ľudia by videli, čo sa tam v reálnom čase deje," vysvetlil Dražil. Momentálne podľa jeho slov čakajú na výsledok.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…