ŽSK chce spojiť cyklocestami Žilinu s Vrútkami aj Považím
TASR
TASR

ŽSK chce spojiť cyklocestami Žilinu s Vrútkami aj Považím

Podľa predsedu ŽSK Juraja Blanára si stanovili priority spoločne s krajským mestom Žilina, ktoré má v rámci IROP na starosti takzvaný mestský rozvoj.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Žilina 11. júla (TASR) – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravuje v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) projekty na výstavbu cyklokomunikácií, ktoré by mali spojiť Žilinu s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK), Rajeckou dolinou aj Vrútkami.

Podľa predsedu ŽSK Juraja Blanára si stanovili priority spoločne s krajským mestom Žilina, ktoré má v rámci IROP na starosti takzvaný mestský rozvoj. "Prvou prioritou je cyklokomunikácia Žilina – Bytča – hranica s TSK. Tu sme absolútne najďalej, v súčasnosti súťažíme dodávateľa na projektovú dokumentáciu. Môžem povedať, že majetkovo-právne je táto komunikácia najlepšie pripravená. Ide v koridore Vážskej kaskády, kde môžeme využívať, že je vysporiadaná. To je veľmi dobré a mám informácie, že rovnako to chystá TSK," povedal Blanár.

"Druhým je projekt smerom na Rajecké Teplice, kde vzniklo združenie – mikroregión obcí a mesta. Robia prípravné práce pre cyklotrasu, ktorá pôjde popri rieke Rajčanka," doplnil predseda ŽSK.

Tretím je projekt okolo Strečna do Vrútok cez Domašínsky meander. "Tam je dnes v podstate cyklo doprava úplne vylúčená kvôli cestnej doprave, ktorá je enormná. Narazili sme na to, že prechádzame chránenou krajinnou oblasťou a v časti Krivé, kde sú historicky známe skaly Margita a Besná, je vysoký stupeň ochrany. Dnes sa to javí, že by sme mohli tadiaľ prechádzať, pretože sme dospeli k dohode so Železnicami SR. Vytvárajú nám koridor, ktorý by mohol obchádzať chránené územie Krivé," podotkol Blanár.

"Ak všetko dobre dopadne v rámci posudzovania EIA, tak by to mohol byť jeden z unikátnych projektov. Pretože cyklokomunikácia bude niekoľkokrát prechádzať z jedného brehu Váhu na druhý jednoduchými, estetickými lávkami, ktoré budú zavesené. Nechcem predbiehať, ale malo by to byť počas tohto programovacieho obdobia," dodal predseda ŽSK.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…