Dôchodca z Lučenca našiel spôsob, čo s plastovým odpadom. Z PET fliaš vymýšľa hry, ktoré zbožňujú deti na celom svete
Každý deň vyhodíme obrovské množstvo PET fliaš, pričom si mnohí neuvedomujú, aký to má dopad na životné prostredie. Dôchodca z osady pri Lučenci však vymyslel unikátny spôsob, ako tieto fľaše využívať opakovane a ešte sa pritom zabaviť.
LUČENEC 10. júla - Na dôchodku nezaháľa. Ján Rideg z Veľkej nad Ipľom pri meste Lučenec vymyslel skvelé hry, aké doteraz nemali vo svete obdoby. U detí sa ujali a čo je lepšie - chránia životné prostredie.
Stačí sedem centov
Prečo by sme mali deň čo deň bezmyšlienkovito vyhadzovať prázdne plastové fľaše, keď majú také fantastické využitie? Dôchodca Ján Rideg, ktorý má už 73 rokov, by o tom vedel rozprávať. Vymyslel totiž niekoľko originálnych hier, kde je v hlavnej úlohe plastová fľaša alebo jej vrchnák. A o tom, že to malo zmysel, svedčí svetový úspech. Ako informoval portál rimava.sk, niektoré z jeho vynálezov poznajú už vo viac ako šiestich desiatkach krajín po celom svete.
Basketbalové kolky, PET basketbal, PET guli či PET biliard. To je len niekoľko hier, na ktoré prišiel kreatívny dôchodca Ján Rideg. Jeho hry však nezabavia deti, ale aj dospelých. Napríklad PET basketbal.
Do fľaše zasuniete plastovú hadicu, pričom na ňu nasuniete ďalšiu fľašu s bočným otvorom, podľa obrázka. Vznikne tak basketbalový stojan, pričom ako lopty vám poslúžia malé pingpongové loptičky. Stojan musí byť stabilný, preto je potrebné umiestniť do jeho spodnej časti piesok či kamienky, niečo, čo ju zaťaží.
Zaujímavé sú aj takzvané basketbalové kolky, kde je potrebných až deväť PET fliaš. Tu sú už potrebné basketbalový kôš a lopta, no inovatívne je to v tom, že keď lopta padne dolu po koši, trafí aj plastové fľaše.
Podľa Jána Ridega sú jeho hry mimoriadne lacné, náklady na ne predstavujú nanajvýš sedem centov, uviedla dávnejšie Rómska tlačová agentúra. Nie je to náhoda, aj rómske deti mali kedysi vplyv na to, prečo sa dôchodca začal venovať výroby hračiek z PET fliaš.
„Keďže bývam neďaleko rómskej osady, neraz som videl, ako sa rómske deti vo svojom voľnom čase po osade len tak potulujú a nevenujú sa žiadnym aktivitám. Sám pochádzam z malej osady Solisko. Keď som bol malý, peniaze na hry a hračky sme doma nemali. Aj to bol dôvod, prečo som sa rozhodol vyrábať tieto netypické hračky, ktorými môžem potešiť aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia,“ vysvetlil.
Páčia sa aj ministerstvu
Unikátne hry dôchodcu zo stredného Slovenska sa dajú hrať v lete i zime, podstatné je, že mladí budú voľný čas tráviť aktívne, a nie na internete. Jeho hry sú také dômyselné, že ich odobrilo aj ministerstvo školstva. Vyplýva to z listu, ktorý sa nachádza na oficiálne webovej stránky hier z PET fliaš. Ten je z roku 2012 a podľa neho sa takéto hry môžu použiť na pracovnom vyučovaní.
Hoci svoje hry vymyslel už dávnejšie, stále sa tešia veľkej popularite. Niektoré sú síce náročnejšie na prípravu, no výsledok stojí za to. Len si predstavte, o koľko znížite záťaž na životné prostredie, keď fľaše začnete používať na hru. Kreativite sa pritom medze nekladú, pretože fľaše si môžete vyzdobiť podľa vlastných predstáv. Nevznikne tak ďalší odpad, naopak, vaše deti vďaka tomu zabavíte aj na niekoľko hodín.