Dobré noviny
Pri vodnom mlyne Kolárovo čakajú na deti aj domáce zvieratá
TASR
TASR

Pri vodnom mlyne Kolárovo čakajú na deti aj domáce zvieratá

Na Slovensku posledný plávajúci vodný mlyn sa nachádza v obci Kolárovo.
Na Slovensku posledný plávajúci vodný mlyn sa nachádza v obci Kolárovo. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Vodný mlyn v Kolárove je kópiou posledného dunajského lodného mlyna, ktorý niekto v polovici 50. rokov minulého storočia podpálil pri obci Radvaň nad Dunajom.

Kolárovo 9. júla (TASR) - Na mŕtvom ramene Malého Dunaja pri obci Kolárovo v okrese Komárno sa nachádza Národná kultúrna pamiatka plávajúci vodný mlyn a 86 metrov dlhý, celodrevený kolonádový most, ktorý spája dva brehy mŕtveho ramena Malého Dunaja. Ako TASR informovala Helena Šáliová z občianskeho združenia Spolok Vodný mlyn Kolárovo, okrem toho tu na rodiny s deťmi čakajú domáce zvieratá.

Podľa jej ďalších slov sa most svojou dĺžkou radí medzi najdlhšie mlyny s drevenou konštrukciou v Európe. "Mlyn je jedinečnou technickou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa v ňom expozícia Múzea vodného mlynárstva. Okrem technologickej časti je možné vidieť aj pôvodné zariadenie izby mlyna. V areáli je aj amfiteáter s prírodným sedením. Okrem toho tu návštevníci môžu nájsť sedliacky dom s klasickou sedliackou pecou a na rodiny s deťmi tu čakajú domáce sliepky, husy a jedno prasiatko, pričom sem chceme doviezť aj jedného somárika," uviedla Šáliová.

Organizujú sa tu denné prehliadky s prednáškou, pričom hlavná sezóna sa začína od 1. mája a končí 31. októbra, no na požiadanie je možné mlyn navštíviť aj mimo sezóny. "V areáli sa počas sezóny usporadúvajú aj rôzne podujatia, festivaly a dokonca rodiny s deťmi si tu zvyknú robievať pikniky. Aktuálne máme za sebou 2. ročník Kattancs festivalu. Je to miestna špecialita, paprikový koláč, v rámci festivalu sa uskutočnila súťaž v jeho pečení. Okrem toho sa tu konajú aj rôzne súťaže vo varení gulášu, klobásový festival a rôzne firemné akcie," poznamenala.

Vodný mlyn v Kolárove je kópiou posledného dunajského lodného mlyna, ktorý niekto v polovici 50. rokov minulého storočia podpálil pri obci Radvaň nad Dunajom. "Túto kópiu postavili v roku 1983 v komárňanských lodeniciach ako technickú pamiatku. Takéto mlyny si ako prví začali stavať Rimania na rieke Tiber ešte v prvej polovici 6. storočia a od nich sa šírili na ďalšie európske rieky. Od 9. storočia sa začali spomínať dunajské mlyny a vážske až od 14. storočia. Najviac takýchto mlynov tu bolo na prelome 18. a 19. storočia, v tom čase ich obec Kolárovo mala až 17 kusov," dodala s tým, že takéto typy mlynov sa používali najmä na mletie obilia.

V poslednom období na mlyne prebehli viaceré rekonštrukcie. "V roku 2015 sa menila šindľová strecha, o rok neskôr sa upravovala zadná loď, začiatkom tohto roka sa upravila predná loď. Najväčšiu pozornosť si však vyžaduje výmena dreveného hriadeľa kolesa mlyna. Bude to náročné, pretože hriadeľ je z jedného veľkého kusu dreva a nevieme, či vôbec zoženieme takýto kus dreva. Okrem toho sme zvedaví, či sa na túto prácu niekto podujme, keďže to má aj svoju váhu," ukončila Šáliová.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…