Dobré noviny
V Prešove sprístupnia objekt prvého židovského múzea na Slovensku
TASR
TASR

V Prešove sprístupnia objekt prvého židovského múzea na Slovensku

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Vďaka spolupráci s Krajským múzeom v Prešove budú môcť účastníci prehliadky nahliadnuť do priestorov, ktoré sú bežne verejnosti neprístupné.

Prešov 8. júla (TASR) – Cyklus Objavovaní Prešova dnes a v nedeľu (9.7.) ponúka účastníkom poznávacích výletov neobvyklú prehliadku prvého židovského múzea na Slovensku, ktoré založil Eugen Bárkány. Okrem miest, ktoré súvisia s jeho životom a prácou, si verejnosť môže pozrieť dom, v ktorom takmer pred 90 rokmi vzniklo Židovské múzeum v Prešove. Informovala o tom hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová.

Vďaka spolupráci s Krajským múzeom v Prešove budú môcť účastníci prehliadky nahliadnuť do priestorov, ktoré sú bežne verejnosti neprístupné. Ide o prístavbu pri Kumšte, ktorú navrhol práve Eugen Bárkány a kam bolo múzeum v 30. rokoch minulého storočia umiestnené. Súčasťou Objavovania Prešova bude aj premietanie najnovšieho dokumentu o tomto neúnavnom zberateľovi hmotných dokladov sprevádzajúcich život židovskej komunity od narodenia až do smrti. Obidve prezentácie začínajú pri Mestskom informačnom centre na Hlavnej ulici. Sprevádzať budú sprievodkyne Darina Petranská a Andrea Sivaničová.

Bárkány v 20. – 30. rokoch minulého storočia zozbieral veľký počet judaík, jednak obradných, ale aj predmetov bežnej spotreby židovského obyvateľstva na východnom Slovensku. Časť z nich je dnes vystavená v prešovskej Ortodoxnej synagóge, časť je v depozitároch. Zbierka administratívne patrí Slovenskému národnému múzeu, oddeleniu židovskej kultúry v Bratislave. Mnohé artefakty ešte nie sú muzeálne spracované. Židovská náboženská obec v Prešove má vo svojej správe okolo tisícky artefaktov, z ktorých vystavuje asi polovicu.

Dokumentárny film zachytáva pozoruhodný život Bárkányho, ktorý sa presadil ako historik, stavebný inžinier, reštaurátor aj maliar. Narodil sa v roku 1885, vyštudoval Evanjelické kolégium v Prešove a techniku v Budapešti. Pracoval na projektoch železničných budov a mostov. Počas prvej svetovej vojny odišiel na front a dostal sa do ruského zajatia na Sibíri. Po skončení vojny mu dva a pol mesiaca trval návrat domov cez Hongkong, Singapur, Kolombo, Káhiru a Terst. Po návrate do Prešova založil vlastnú projekčnú kanceláriu a začal stavať a projektovať kiná, kultúrne domy, kostoly, školy, synagógy. V roku 1928 založil Židovské múzeum v Prešove.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…