Festival Hory a mesto otvorili plné kinosály
SITA
SITA

Festival Hory a mesto otvorili plné kinosály

Štrnásty ročník festivalu pre všetky generácie, ktorý prináša do mesta ducha hôr a čaro zabudnutých kútov sveta, potrvá v Cinema City v priestoroch bratislavského Auparku do nedele.

BRATISLAVA 11. apríla - Medzinárodný festival Hory a mesto otvorili v stredu večer plné sály. Jeho program si prišlo pozrieť takmer 600 ľudí.

Úvod sa niesol v znamení slovenských filmárov, horolezcov, rafterov a dobrodruhov.

Domácich hostí prišiel podporiť aj Američan Alex Honnold, najväčšia hviezda festivalu, špičkový horolezec svetového formátu, ktorého sobotná prednáška sa vypredala ešte pred začiatkom podujatia.

Štrnásty ročník festivalu pre všetky generácie, ktorý prináša do mesta ducha hôr a čaro zabudnutých kútov sveta, potrvá v Cinema City v priestoroch bratislavského Auparku do nedele.

"Každý rok sa snažíme posunúť kvalitu festivalu o niečo ďalej. Som nesmierne rád, že tohto roku sa po prvý raz podarilo realizovať premietanie filmov vo full HD kvalite. Som si istý, že vypredané sály to ocenia,“ povedal v prvý večer festivalu Hory a mesto jeho programový riaditeľ Alan Formánek.

Otvárací večer ponúkol multimediálnu prezentáciu z pakistanského Karakoramu, ktorú uviedli známi mladí slovenskí lezci Martin Krasňanský, Dodo Kopold a Michal Sabovčík. Nasledovali slovenské filmy, medzi nimi aj ďalšia časť série filmov Pavla Barabáša Príbehy tatranských štítov (2011) - tentoraz časť Posadnutí horami a to za osobnej účasti tvorcov.

Najlepšia slovenská rafterka Lucia "Luciša" Hollá rozprávala o ceste šiestich kajakárov z Bratislavy do Indie a o splavovaní kaňonov riek Indus, Tsarap a Zanskar. Po filmoch a multimediálnych prezentáciách sa diváci mohli stretnúť a porozprávať aj s filmovými tvorcami. V rámci prvého večera bolo aj vyhlásenie výsledkov fotosúťaže. Priestory festivalu zdobí až osem fotografických výstav s tematikou hôr a outdoorových športov.

Súčasťou hlavného programu je súťažná filmová prehliadka. Filmy sú rozdelené do tematických blokov podľa živlov a športových zameraní na: Zem, Skala, Vzduch, Voda, Sneh a Bicykle. Na programe sú slovenské filmy aj snímky, ktoré uspeli na spriatelenom festivale v kanadskom Vancouveri. Medzi špeciálne sekcie patrí Fenomén, ktorý sa tento rok venuje horskému behu a sekcia Enviro, ktorá ponúka dve témy: ekodrevodomy a divočina v modernom svete.

Piatkové dopoludnie patrí tradične premietaniam pre školy, na ktoré v aktuálnom ročníku potvrdilo účasť približne tisíc žiakov. Po skončení v Bratislave vybraný program festivalu Hory a mesto ďalej uvedú v Česku, Maďarsku a Poľsku. Na Slovensku ho uvidia aj nadšenci pre hory v mestách Prešov, Dolný Kubín, Žilina a Zvolen.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Hory a mesto Zuzana Golianová.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…