Vedci: Drevo ničí baktérie v nemocnici rýchlo, na plaste sa držia viac
Musí ísť o brúsené drevo a bez akýchkoľvek náterov.
Bratislava 4. júla (TASR) – Drevený nábytok v nemocničnom prostredí je hygienickejší ako plastový, tvrdia vedci zo Slovenskej technickej univerzity (STU). Potvrdili im to laboratórne testy i testy robené priamo v priestoroch Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave.
Musí ísť ale o brúsené drevo a bez akýchkoľvek náterov. V NOÚ použili borovicu a smrekovec. "Má antimikróbne účinky, a to vďaka prchavým terpenoidom. Tie dokážu zničiť baktériu salmonely či streptokoka do niekoľkých hodín, na plaste, skle či lamináte sa môžu udržať i niekoľko dní," vysvetlila dnes na tlačovej konferencii Veronika Kotradyová z STU.
Tvrdí, že drevo neničí mikroorganizmy na svojom povrchu, ale i v ovzduší. Takisto v ňom reguluje vlhkosť, dokáže napríklad absorbovať a už ďalej neuvoľňovať škodlivé VOC emisie do priestoru.
Drevené lavičky a obklad majú v NOÚ vo vestibule Kliniky klinickej onkológie. Ide o pilotný projekt. "Radi sme poskytli priestory na testovanie vplyvu dreva na kvalitu vnútorného prostredia," uviedol Tomáš Alscher z vedenia NOÚ.
V onkologickom ústave uvažujú, že by drevo časom umiestnili i do iných priestorov. Vedenie si nemyslí, že drevené lavičky by nejako výrazne prevyšovali priemerné náklady napríklad na výbavu čakárne.
Prečo teda pacienti doteraz drevo v čakárňach nevideli? "Pretože hygienické štandardy v nemocniciach sú prísne, drevo v rôznych opracovaniach ich nemuselo spĺňať. Pilotný projekt však ale prešiel prísnymi kontrolami a výsledky dopadli dobre," vysvetlil Ľuboš Drgoňa, prednosta Kliniky onkohematológie v NOÚ.
Revitalizácia vestibulu v NOÚ je súčasťou väčšieho výskumného projektu vedcov z STU – Interakcia človeka a dreva. S myšlienkou použiť v nemocničnom prostredí drevo prišiel Martin Boleš, doktorand z Fakulty architektúry STU, ktorý bol v role pacienta na Slovensku i v zahraničí. Drevené lavičky vedci plánujú najbližšie osadiť na neonatológii v Košiciach.