Dobré noviny
Vedci: Drevo ničí baktérie v nemocnici rýchlo, na plaste sa držia viac
TASR
TASR

Vedci: Drevo ničí baktérie v nemocnici rýchlo, na plaste sa držia viac

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR - Milan Kapusta

Musí ísť o brúsené drevo a bez akýchkoľvek náterov.

Bratislava 4. júla (TASR) – Drevený nábytok v nemocničnom prostredí je hygienickejší ako plastový, tvrdia vedci zo Slovenskej technickej univerzity (STU). Potvrdili im to laboratórne testy i testy robené priamo v priestoroch Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave.

Musí ísť ale o brúsené drevo a bez akýchkoľvek náterov. V NOÚ použili borovicu a smrekovec. "Má antimikróbne účinky, a to vďaka prchavým terpenoidom. Tie dokážu zničiť baktériu salmonely či streptokoka do niekoľkých hodín, na plaste, skle či lamináte sa môžu udržať i niekoľko dní," vysvetlila dnes na tlačovej konferencii Veronika Kotradyová z STU.

Tvrdí, že drevo neničí mikroorganizmy na svojom povrchu, ale i v ovzduší. Takisto v ňom reguluje vlhkosť, dokáže napríklad absorbovať a už ďalej neuvoľňovať škodlivé VOC emisie do priestoru.

Drevené lavičky a obklad majú v NOÚ vo vestibule Kliniky klinickej onkológie. Ide o pilotný projekt. "Radi sme poskytli priestory na testovanie vplyvu dreva na kvalitu vnútorného prostredia," uviedol Tomáš Alscher z vedenia NOÚ.

V onkologickom ústave uvažujú, že by drevo časom umiestnili i do iných priestorov. Vedenie si nemyslí, že drevené lavičky by nejako výrazne prevyšovali priemerné náklady napríklad na výbavu čakárne.

Prečo teda pacienti doteraz drevo v čakárňach nevideli? "Pretože hygienické štandardy v nemocniciach sú prísne, drevo v rôznych opracovaniach ich nemuselo spĺňať. Pilotný projekt však ale prešiel prísnymi kontrolami a výsledky dopadli dobre," vysvetlil Ľuboš Drgoňa, prednosta Kliniky onkohematológie v NOÚ.

Revitalizácia vestibulu v NOÚ je súčasťou väčšieho výskumného projektu vedcov z STU – Interakcia človeka a dreva. S myšlienkou použiť v nemocničnom prostredí drevo prišiel Martin Boleš, doktorand z Fakulty architektúry STU, ktorý bol v role pacienta na Slovensku i v zahraničí. Drevené lavičky vedci plánujú najbližšie osadiť na neonatológii v Košiciach.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…