Borová hora prechádza definitívne pod mesto Zvolen. Ale s podmienkou
TASR
TASR

Borová hora prechádza definitívne pod mesto Zvolen. Ale s podmienkou

Predseda BBSK Marian Kotleba pri podpise zámennej zmluvy bude tvrdo trvať na tom, aby mesto deklarovalo, že areál Borovej hory nebude môcť minimálne najbližších 20 rokov prejsť do súkromných rúk.

Na snímke jazierko na Borovej hore nad Zvolenom 3. februára 2014. — Foto: TASR/Jozef Poliak

Banská Bystrica 1. júla (TASR) – Dlhodobo chátrajúci areál Borovej hory vo Zvolene definitívne prejde z vlastníctva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na mesto Zvolen. Predseda BBSK Marian Kotleba podpísal uznesenie, ktorým poslanci krajského parlamentu 19. júna v Banskej Bystrici dali jednomyseľne "zelenú" zámene pozemkov medzi krajom a mestom.

"Dlho som zvažoval, či podpísať toto uznesenie. Podpísal som ho v posledný deň. Rozhodujúcim faktorom pre mňa bolo to, že za výmenu hlasovali absolútne všetci prítomní poslanci," reagoval Kotleba.

Ako však zdôraznil, pri podpise zámennej zmluvy bude tvrdo trvať na tom, aby mesto deklarovalo, že areál Borovej hory nebude môcť minimálne najbližších 20 rokov prejsť do súkromných rúk. Tento krok má zabezpečiť, aby si obyvatelia Zvolena a blízkeho okolia mohli naďalej vychutnávať oddych v tomto lukratívnom areáli a nemuseli sa báť, že unikátne miesto bude znehodnotené výstavbou alebo inými neželanými vplyvmi.

Na tejto podmienke Kotleba trval i po poslednom rokovaní Zastupiteľstva BBSK, keď pre médiá uviedol: "Nemám problém s tým, aby to prešlo na mesto, ale sú tam nezodpovedané otázky ohľadne zábezpeky, aby to neprešlo do súkromných rúk. Pokúsim sa dohodnúť nejakú záruku, aby po prevode z vlastníctva BBSK na mesto nemohla Borová hora, napríklad na obdobie 20 rokov, prejsť do súkromných rúk."

Zvolen kraju za Borovú horu prevedie svoje pozemky pod budovami a cestami, ktoré sú v pôsobnosti BBSK. "Myslím si, že ak sme za lokalitu Borovej hory, ktorá bola nacenená na viac ako 500.000 eur, ponúkli pozemky za 700.000 eur, je to adekvátne," konštatovala po rokovaní poslancov primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Objekty na Borovej hore boli naposledy využívané v 90. rokoch minulého storočia, keď tam ešte fungoval doliečovací ústav pľúcnych chorôb. Podľa Balkovičovej mesto plánuje túto unikátnu lokalitu kultúrneho dedičstva s osobitnou flórou a jazerom mineralizovanej vody zachrániť a zveľadiť. Uvažuje tiež o tom, že tam zriadi dom seniorov a pre ľudí ho ponechá ako voľný priestor na oddych.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.

ekc von

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…