V Terchovej odhalia pamätnú tabuľu kardinálovi Korcovi
TASR
TASR

V Terchovej odhalia pamätnú tabuľu kardinálovi Korcovi

Kardinál Korec bol ako nitriansky biskup hlavným celebrantom svätej omše na prvom ročníku Cyrilometodských dní v roku 1990.

Na snímke z 21. januára 2009 Ján Chryzostom Korec. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Terchová 30. júna (TASR) – Pamiatke kardinála Jána Chryzostoma Korca bude venovaný 28. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej, ktoré sa uskutočnia od 2. do 5. júla 2017.

"Kardinál Korec bol ako nitriansky biskup hlavným celebrantom svätej omše na prvom ročníku Cyrilometodských dní v roku 1990. V nedeľu 2. júla posvätíme a odhalíme jeho pamätnú tabuľu a odovzdáme mu in memoriam čestné občianstvo Terchovej," informoval riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska (MKS) v Terchovej Rudolf Patrnčiak.

Pripomenul, že Terchová bola v roku 1990 prvým miestom na území vtedajšieho Česko-Slovenska, kde sa uskutočnili Cyrilometodské dni a terchovský rímskokatolícky kostol je najväčším chrámom na Slovensku zasvätený solúnskym bratom, spolupatrónom Európy – svätým Cyrilovi a Metodovi. "Prišli sme ako prví s myšlienkou, že si chceme takýto sviatok uctiť, udržať, rozvíjať a zveľaďovať. Chýbal nám typ podujatia, ktorý by napĺňal a sýtil dušu. Bola tu silná skupina organizátorov na farskom úrade, obecnom úrade a kultúrnom stredisku, ktorí sa dali dohromady," uviedol riaditeľ MKS v Terchovej.

Doplnil, že utorok (4.7.) je vyhradený pre gréckokatolícku liturgiu svätého Jána Zlatoústeho. "Na tomto ročníku bude jej súčasťou uctenie si relikvií svätého Klimenta Ochridského. Delegáciu z Ochridu bude viesť biskup a apoštolský exarcha Kiro Stojanov z Macedónska. Prinesú relikvie svätého Klimenta, ktorý bol žiakom svätých Cyrila a Metoda. Liturgiu budú celebrovať biskup Kiro Stojanov a bratislavský eparcha vladyka Peter Rusnák. Po liturgii uvedieme bibliografiu kardinála Jána Chryzostoma Korca, ktorej autorom je predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš," dodal Patrnčiak.

Program Cyrilometodských dní vyvrcholí v stredu (5.7.). "V slávnostnej procesii sa vyberieme na vrch Oravcove s dychovkou, terchovskou muzikou a pútnikmi. O 11. hodine tam budeme sláviť cyrilometodskú svätú omšu. Celebrovať ju bude generálny vikár Žilinskej diecézy Marek Hriadel a koncelebrovať biskup Kiro Stojanov," uzavrel riaditeľ MKS v Terchovej.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…