K8 bude pol roka predsedať banskobystrický primátor Ján Nosko
TASR
TASR

K8 bude pol roka predsedať banskobystrický primátor Ján Nosko

Ku koncu prvého polroka 2017 v ňom končí na poste predsedu v rámci rotujúceho predsedníctva trnavský primátor Peter Bročka.

Primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. — Foto: TASR

Trnava 30. júna (TASR) – Financovaniu územnej samosprávy, poplatku za rozvoj, problematike čerpania eurofondov i otázke civilných hliadok sa venovali dnes v Trnave na svojom rokovaní členovia Klubu primátorov krajských miest K8. Ku koncu prvého polroka 2017 v ňom končí na poste predsedu v rámci rotujúceho predsedníctva trnavský primátor Peter Bročka, v druhom polroku bude K8 predsedať banskobystrický primátor Ján Nosko.

Bročka informoval, že poplatok za rozvoj nevyužila zatiaľ žiadna z krajských samospráv, hoci K8 ho považuje za účinný nástroj rozvoja miest. Zhodli sa na tom prítomní primátori Žiliny, Nitry, Trnavy, Banskej Bystrice i Trenčína, z ktorých každý uviedol iné dôvody a okolnosti, prečo ich mesto zatiaľ k tomuto nástroju nesiahlo. "Venovali sme sa aj pripomienkam náčelníkov mestských polícií. Oni vidia ako problém otázku objektívnej zodpovednosti pri riešení priestupkov, ktorá v aktuálnom systéme u nás na rozdiel od Česka neexistuje," informoval Bročka. Predmetom rokovania bola aj téma civilných hliadok pri mestských políciách, ktoré súčasná legislatíva považuje na nelegitímne.

Podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča pre budúcnosť bude pre K8 dôležité otvoriť okrem iného otázku záchytných staníc, nakoľko prevádzka zaťažuje zdravotnícky systém a je preto podľa jeho slov potrebné určiť cieľového platcu za túto službu. Pozornosť sa bude musieť podľa K8 venovať aj novele zákona o sociálnych službách, na ktorú v súčasnosti samosprávy nie sú ešte pripravené a podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka by mala vojsť do platnosti nie ako je plánované k začiatku roku 2018, ale až 2019. O pomoc sa v tomto ohľade K8 obracia na primátora Žiliny Igora Chomu, ktorý je aj poslancom Národnej rady SR.

Bročka informoval, že novinkou fungovania K8 bude pravidelné stretávanie vedúcich odborov jednotlivých mestských úradov. Budú sa venovať aktuálnym témam a pripravovať podklady na rokovania primátorov krajských miest.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…