Školáci v Bratislave zažili najsladší záver školského roka. Museli sa však kvôli tomu poriadne zapotiť!
Bratislavskí žiaci predviedli, ako si osladiť koniec školského roka. Výsledok stál rozhodne za to!
BRATISLAVA 30. júna - Koniec školského roka vyzeral na väčšine škôl podobne, žiaci Základnej školy na Českej 10 v bratislavskom Novom Meste však dostali neobyčajnú sladkú bodku za koncom školského roku.
Pomáhajú prírode
„Za 31 rokov praxe som takúto akciu na škole nezažila," povedala s úsmevom riaditeľka školy Iveta Kopásková, ktorá vo februári tohto roku zapojila školu do projektu Mestské včely. V rámci neho žiaci osadili drevené kompostovisko a čmelín pre čmeliaky, vytvorili vyvýšený zeleninový záhon či úkryt pre ježkov, vysadili ovocné stromy, a to všetko podľa ich vlastného návrhu. „Deti mali z projektu radosť a ja tiež. Páčilo sa mi, že si všetko sami vymysleli, navrhli a aj zrealizovali," poznamenal učiteľ biológie a koordinátor projektu na škole Róbert Letko, ktorý okrem iného so žiakmi chová a vypúšťa v školskej záhrade motýle.
Slovenský unikát
Záver školského roku si však žiaci poriadne osladili. Školáci vytáčali mestský med bicyklovým medometom, aby poukázali na to, za aké produkty vďačíme včelám a iným opeľovačom. "Ľuďom zväčša napadne med. Deti si však mohli okrem medu vybicyklovať aj chutné ovocné šťavy, ktoré by sme bez opeľovačov nemali," upresňuje posolstvo akcie koordinátorka projektu Mestské včely Zuzana Dovalová. Vytáčanie medu dokonca pre veľký úspech trvalo dlhšie ako bolo plánované, no deti aj pedagógovia odchádzali domov spokojní.
„Deti boli z akcie nadšené. Bicyklový medomet je inšpirácia z Austrálie a na Slovensku je unikátom. Navyše med všetkým veľmi chutil," zhodnotila na záver akcie Petra Ježeková z CEEV Živica, ktorá už štvrtý rok vzdeláva školákov o živote včiel na mestskej včelnici v Bratislave.
Včelám môžete pomôcť aj vy
Med pochádza z Vodárenskej komunitnej záhrady v Karlovej Vsi. Tá sa podobne ako Nové Mesto a Ružinov zapojila do projektu Mestské včely. Otvorili tak priestor témam o dôležitosti a tiež ochrane opeľujúceho hmyzu aj v mestskom prostredí. „Prostredníctvom jednoduchých opatrení na vybraných plochách informujeme a praktickými tipmi inšpirujeme obyvateľov k zapojeniu sa do skvalitnenia mestskej zelene aj pre motýle, včely či čmeliaky. Začať môžu na vlastných balkónoch a v predzáhradkách, a to cielenou výsadbou nektarodajných rastlín. Veríme, že samosprávy v rozbehnutých aktivitách budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch," hovorí Dovalová.
V mestských častiach v rámci projektu zatiaľ prebieha ukážka zmeneného režimu kosenia, osadené boli hmyzie hotely a inšpiráciu ponúkajú aj trvalkové a zeleninové záhony a tiež kvetinové lúky.