Prečo majú žiaci prázdniny práve v lete? Ide o zaujímavé dedičstvo z minulosti
Školáci dostali do rúk koncoročné vysvedčenia a začali sa im vytúžené dvojmesačné prázdniny. Možno však aj vám vŕta v hlave, prečo sú práve v lete. Našli sme na to odpoveď!
NEW YORK/BRATISLAVA 30. júna - To, že sú najdlhšie prázdniny roka práve uprostred leta, má svoj pôvod v Amerike. Mnohí ľudia si myslia, že sa to začalo ešte v 19. storočí a deti dostali voľno, aby mohli pomáhať doma na farmách a na poliach svojim rodičom. Nie je to však celkom tak! Viac ako s prácou na poliach to súvisí s mestskými deťmi a ich bohatými rodičmi.
Kedysi to bolo celkom inak
Možno vám vaši rodičia či starí rodičia rozprávali, ako chodili do školy iba v zime a v ostatných mesiacoch museli doma vypomáhať, ako sa dalo. Takto však letné prázdniny nevznikli. Pred občianskou vojnou v Amerike napríklad deti nikdy nemali v lete voľno. Práve počas najhorúcejších, ale aj nachladnejších mesiacov chodili do školy. Doma však zostávali na jar a na jeseň, kedy bolo treba sadiť plodiny a keď nastal čas ich zberu.
Triedy zívali prázdnotou
Život spoločnosti sa však čoraz viac začal sústreďovať do miest a lány murovaných budov a betónových blokov vytvárali počas leta neznesiteľné teplo. Školská dochádzka vtedy ešte nebola povinná, a tak sa všetci Američania strednej a vyššej triedy presúvali cez leto na vidiek, kde bolo chladnejšie, a triedy zostávali počas letných mesiacov takmer prázdne, uviedol portál Mentalfloss.
Rozhodnutie, ktoré ovplyvnilo všetko
Zákonodarcovia sa teda rozhodli, že s tým musia niečo urobiť a presunuli prázdniny školákom na leto. Na prelome storočí sa zaviedlo, že školský rok môže v lete postrádať 60 dní a vidiecke školy čoskoro nasledovali tie mestské a prijali rovnaký model. Podnikatelia v tom pritom videli skvelú príležitosť, čo vytrvalo dodnes. Dovolenky, zájazdy, letné tábory, to všetko perfektne zapadá do vytvoreného konceptu voľného leta, ktorý sa pred rokmi zaviedol.