Dobré noviny
Martina si nemohla nájsť prácu, a tak zaklopala na dvere primárovi pôrodnice. Keď si vypočul jej nápad, bol nadšením bez seba
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Martina si nemohla nájsť prácu, a tak zaklopala na dvere primárovi pôrodnice. Keď si vypočul jej nápad, bol nadšením bez seba

Martina Rášši stíha pomáhať aj miestnej pôrodnici.
Martina Rášši stíha pomáhať aj miestnej pôrodnici. — Foto: Facebook/Adaša ateliér, Pixabay

Zlom v Martininom živote nastal, keď sa jej narodila dcérka. Objavila vtedy záľubu, ktorá ju úplne pohltila. Dnes vďaka nej pomáha iným a ešte sa aj svojím koníčkom dokáže uživiť.

ROŽŇAVA 29. júna - Z Martiny Rášši je dnes šikovná remeselníčka. Pohľad na to, čo všetko vie vyrobiť, je poriadne pestrý. Vecičky pre bábätká, praktické doplnky do kuchyne či mäkučké vankúše. Je toho viac, no v skutočnosti tomu predchádzala márna snaha nájsť si dobrú prácu na východe Slovenska. Popritom už stihla pomôcť aj miestnej pôrodnici a ženy sa znovu pýtajú, kedy niečo podobné zorganizuje opäť. Ale poďme najprv pekne po poriadku.

Dánsko, Austrália aj Čína

Ako Martina prezradila pre Dobré noviny, úplne začiatky sa dajú rátať do obdobia, keď sa jej narodila dcérka. „Chcela som, aby mala všetko oblečenie skombinované, aby všetko so všetkým ladilo. Vtedy som začala háčkovať a veľmi mi to prirástlo k srdcu. Množili sa čiapky, aj ľudia ktorým sa páčili,“ prezradila nám. Ako sa jej končila materská, začala sa rozhliadať po práci. Rožňavský okres však patrí k tým s najväčšou nezamestnanosťou na Slovensku. Voľné miesto napokon nenašla, a tak, ako hovorí, si ho vytvorila sama.

Foto: Facebook/Adaša ateliér

Svojho hobby sa nevzdala ani potom, ako sa jej narodil syn. „Prerástlo to do vášne, možno kúsok aj do posadnutosti a nakoniec aj do môjho zamestnania. Od roku 2013 sa snažím živiť mojím hobby pod názvom Adaša. Nie, nie je to moje meno, ako si viacerí v Rožňave myslia. Je to slovné spojenie mien mojich skvelých detí – Adam a Saša. Otvorila som si obchodík s vlnami a látkami v domnení, že kde-tu, keď nebudem mať čo robiť, budem šiť zvieratká a bábiky pre deti,“ opísala na webe Podporme remeslá na Slovensku. No záujem sa neustále stupňoval.

„Malá objednávka od skrátenia nohavíc sa vystriedala s väčšou do Bruselu, zašitie záplaty vystriedala objednávka darčekových sád pre zamestnancov pre veľký závod. Zásteru vymenil záves a ten sa obmenil s chňapkou. Moje vedomosti o šití sa posúvali a stále posúvajú ďalej a ďalej podľa náročnosti a prianí zákazníkov. Austrália, Amerika, Nemecko, Dánsko, Rakúsko, Ukrajina, Česká republika, Holansko, Anglicko, Čína,“ pochvália sa Martina, ktorej kreativita a nadšenie rozhodne nechýbajú. Veď raz v priebehu jedného týždňa vytvorila hotový rekord - ušila až 140 vankúšov. „Bola to riadna ´makačka´, to mi verte,“ konštatovala majiteľka atelériu so zákazkovým šitím bytového textilu a doplnkov.

Foto: Facebook/Adaša ateliér

Chce to stihnúť do jesene

No aj keď sa Martina musí stále obracať a má, čo robiť, aby ju jej hobby uživilo, rozmýšľa aj nezištne a empaticky. Takto jej napríklad na srdci ležali maličké bábätká v miestnej nemocnici. Preto sa rozhodla darovať deťom na novorodeneckom oddelení vlastnoručne vyrobené háčkované čiapky. Natiahnutie čiapky na hlavu zvyšuje tepelný komfort dieťatka. Cez hlavu totiž uniká najviac tepla, dieťatko by preto malo mať v prvých dňoch na hlave čiapočku.

Foto: Facebook/Adaša ateliér

Prechádzalo tomu háčkovanie čiapok pre jej vlastné deti, lenže v skrini sa jej hromadila zvyšná vlna. Na internete videla, že niečo podobné sa organizuje aj v iných mestách. „Tak som oslovila nášho primára na novorodeneckom oddelení a on súhlasil. Túto akciu som vylepšila o to, že som oslovila majiteľov obchodov z nášho námestia a tí poskytli zľavy pri nákupe každej šikovnici, ktorá sa do akcie u mňa zapojila. Môj pôvodný zámer bol približne 40 čiapok. Darovali sme 97,“ zaspomínala si a na našu otázku, ako často plánuje detičky obdarúvať, odpovedala, že do jesene by chcela niečo podobné zorganizovať opäť.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?