Nominácie na televízne ceny BAFTA majú aj olympijské hry
SITA
SITA

Nominácie na televízne ceny BAFTA majú aj olympijské hry

V počte nominácií vedú seriály Twenty Twelve (2011), Obvinení (2010), Last Tango in Halifax (2012) a televízny film Dievča (2012).

BRATISLAVA 9. apríla - V zozname kandidátov na televízne ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení je aj satirický seriál Twenty Twelve (2011), ktorý vtipne zobrazil prípravy na londýnske olympijské hry, a tiež otvárací ceremoniál hier a televízny prenos z takzvanej Super soboty, keď Jessica Ennis, Greg Rutherford a Mo Farah získali pre Veľkú Britániu zlaté medaily.

Otvárací ceremoniál a Super sobota súperia v kategórii športových a živých prenosov s prenosmi z paralympijských hier a wimbledonského mužského tenisového finále medzi Andym Murraym a Rogerom Federerom.

Twenty Twelve má na konte štyri nominácie v kategóriách Ženský herecký výkon v komediálnom seriáli (Jessica Hynes a Olivia Colman), Mužský herecký výkon v komediálnom seriáli (Hugh Bonneville) a Najlepšia situačná komédia.

Rovnaký počet nominácií získal aj dramatický krimiseriál Obvinení (2010). Šancu na zisk sošky má Stephen Graham (Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe), Olivia Colman (Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe), Sean Bean (Mužský herecký výkon vo hlavnej úlohe) a Obvinení môžu ovládnuť i kategóriu Najlepší miniseriál.

Po štyri nominácie si vyslúžili tiež televízny film Dievča (2012) a seriál Last Tango in Halifax (2012). Čo sa týka prvého menovaného, trofeje môžu získať Toby Jones a Sienna Miller za herecké výkony v hlavných úlohách, Imelda Staunton za vedľajšiu rolu a snímka je tiež nominovaná v kategórii dramatických televíznych filmov.

Nomináciu v kategórii dramatických seriálov získal Last Tango in Halifax, ktorý môže bodovať tiež v kategóriách Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Derek Jacobi), Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Anne Reid) a Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Sarah Lancashire).

V kategórii Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe Beanovi, Jacobimu a Jonesovi konkuruje Ben Whishaw, ktorého nominovali za stvárnenie kráľa Richarda II. v rovnomennom televíznom filme. Spomínané Miller a Reid sú v kategórii Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe nominované spolu s Rebeccou Hall (Koniec prehliadky, 2012) a Sheridan Smith (Mrs Biggs, 2012).

Sošku pre najlepšiu herečku v komediálnom seriáli si môže odniesť jedna zo štvorice Olivia Colman, Miranda Hart (Miranda, 2009), Jessica Hynes a Julia Davis (Hunderby, 2012), v rovnakej mužskej kategórii zas Hugh Bonneville, Peter Capaldi (The Thick of It, 2005), Steve Coogan (Welcome to the Places of My Life, 2012) alebo Greg Davies (Cuckoo, 2005).

Čo sa týka dramatických seriálov, o sošku bojujú okrem spomínaného Last Tango in Halifax aj Ripper Street (2012), Scott and Bailey (2011) a Silk (2010). V kategórii komediálnych seriálov sú to zas Cardinal Burns (2012), Mr. Stink (2012), The Revolution Will Be Televised (2012) a Welcome to the Places of My Life (2012).

Najlepšou situačnou komédiou sa okrem Twenty Twelve (2011) môže stať aj The Thick of It (2005), Hunderby (2012) alebo Episodes (2011). V medzinárodnej kategórii nominovali seriály Bron (2011), Hra o tróny (2011), Homeland (2011) a Girls (2012). Ceremoniál, ktorý sa uskutoční 12. mája, bude moderovať Graham Norton.

Informácie zverejnili webstránky www.bafta.org a www.bbc.co.uk.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…