Trnava začala rekonštruovať najstaršiu slovenskú pešiu zónu
SITA
SITA

Trnava začala rekonštruovať najstaršiu slovenskú pešiu zónu

Projekt rekonštrukcie centra mesta v Trnave ráta s kompletnou výmenou povrchov ulice, mobiliáru, ale aj s výmenou zelene, vrátane všetkých stromov.

TRNAVA 9. apríla - Obnova pešej zóny v Trnave sa po rokoch sľubov dnes začala pred budovou Divadla Jána Palárika.

Verejnú súťaž na dodávateľa vyhralo konzorcium firiem vedené spoločnosťou OHL ŽS z Brna s cenou takmer dva milióny eur, čo je o štyridsať percent menej, ako bola predpokladaná cena.

Pešia zóna má byť podľa zmluvy vynovená do mája budúceho roku. Trnava bola prvým mestom na Slovensku, ktoré už v roku 1988 vylúčilo dopravu z centra mesta.

Autormi projektu obnovy verejných priestorov Hlavnej ulice v Trnave sú Dušan a Christo Dókovci. Projekt ráta s kompletnou výmenou povrchov ulice, mobiliáru, ale aj s výmenou zelene, vrátane všetkých stromov.

Pešia zóna bude po dĺžke rozčlenená na tri pruhy, stredný bude z prírodnej žuly, okrajové budú zhotovené z betónovej dlažby. Jej dominantou má byť voda v dvoch okrasných fontánach. Zelene bude po novom o niečo menej, pretože projekt ráta s menšími ostrovčekmi okrasnej zelene.

,,Pamiatkari nechceli pripustiť viac stromov na pešej zóne, pretože by zakrývali krásne historické budovy,“ povedal viceprimátor Trnavy Bystrík Stanko.

Podľa Dušana Béreša z mestského úradu je v centre mesta taká hustota inžinierskych sietí, že ďalšie stromy by ani nebolo kde posadiť. Za obeť novej pešej zóne padne 55 stromov brestovca severského, nahradí ich 57 jaseňov mannových a okrasných hrušiek.

Stanko ubezpečil, že aj počas stavebných prác bude zabezpečený prístup do každej prevádzky na Hlavnej ulici. Radnica sa počas príprav na rekonštrukciu snažila komunikovať aj s obyvateľmi mesta o ich požiadavkách na novú pešiu zónu. Už v roku 2006 zorganizovala prvú diskusiu, o rok neskôr vystavila aj prvý model možného vzhľadu pešej zóny.

Obnova pešej zóny v Trnave bude financovaná z vlastného rozpočtu mesta. Vďaka nižšej cene z verejnej súťaže plánuje vedenie radnice z ušetrených peňazí obnoviť aj niektorú ďalšiu ulicu v centre, zatiaľ nepadlo rozhodnutie ktorú. Po vyhlásení verejnej súťaže na obnovu povrchov pešej zóny si súťažné podklady prevzalo 24 firiem, svoje ponuky predložilo 12 z nich.

Konzorcium OHL ŽS, OHL Pozemné stavby a CS ponúklo najnižšiu cenu, radnica nezaznamenala žiadnu námietku proti výsledkom súťaže. Stanko však pripustil, že cenu môžu zvýšiť dodatky k uzatvorenej zmluve, ak by sa po rozkopaní ulice vyskytli neočakávané problémy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…