Rómovia slávia Medzinárodný deň, nechcú byť cigánmi
SITA
SITA

Rómovia slávia Medzinárodný deň, nechcú byť cigánmi

Rómsku hymnu poznajú Rómovia pod viacerými názvami, napríklad “Gejľem, gejľem” či “Romale, čhavale”. Na Slovensku žije 320 tisíc ľudí tohto etnika.

BRATISLAVA 8. apríla - Rómovia na celom svete dnes slávia Medzinárodný deň Rómov.

Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako pamätný deň na prvé celosvetové stretnutie Rómov, ktoré sa uskutočnilo 7. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

Jeho účastníci sa dohodli na tom, že spoločne založia prvú medzinárodnú rómsku organizáciu - Internacional Romani Union.

“Zároveň sa dohodli aj na tom, že už nechcú, aby ich nazývali cigánmi. Preto požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného mena Róm, Rómovia a napokon sa prihlásili aj ku krajine svojho pôvodu, čiže k Indii, prijali rómsku vlajku a hymnu,” uviedla redaktorka rómskej internetovej televízie Gipsy Television Ivana Cibuľová.

Jej príbuzný MUDr. Ján Cibuľa bol jedným z iniciátorov historicky prvého Svetového kongresu Rómov v roku 1971.

Rómsku hymnu poznajú Rómovia pod viacerými názvami, napríklad “Gejľem, gejľem”, “Geľem, Geľem”, “Djelem, Djelem”, “Opre Roma”, či pod názvom “Romale, čhavale”.

“Jej melódia pochádza zo starobylej piesne, známej v Rumunsku a Srbsku, z prvej polovice 20. storočia. Rómska hymna často znie na stretnutiach aktivistov alebo pri oslavách práve Medzinárodného dňa Rómov,” vysvetlila Ivana Cibuľová z Gipsy Television.

Na celom svete podľa Cibulovej žije asi 68 miliónov Rómov, 15 miliónov z nich v Európe. "Presné čísla nepoznáme, pretože pri sčítaní sa hlásia k iným národnostiam. Dôvod prečo to robia poznáme azda všetci. Rómovia majú zlé skúsenosti s predsudkami a diskrimináciou".

Podľa ostatného prieskumu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity žije na Slovensku asi 320 tisíc ľudí tohto etnika. V sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa k rómskej národnosti prihlásilo 105,7 tisíc ľudí, čo predstavuje asi dve percentá z celkového počtu občanov SR. Ešte v roku 2001 sa k rómskej národnosti hlásilo necelých 90 tisíc obyvateľov (1,7 percenta) s trvalým pobytom v SR.

Pri príležitosti medzinárodného dňa sa už v sobotu v Košiciach v priestoroch Historickej radnice uskutočnil Charitatívny rómsky bál. Organizovalo ho Rómske mediálne centrum v spolupráci s mestom Košice a Košice2013.

Záštitu nad podujatím mali splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a poslanec NR SR Peter Pollák, primátor mesta Košice a poslanec NR SR Richard Raši a zástupca komunity Olašských Rómov na Slovensku Karol Rafael.

Ako informovala programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, súčasťou bálu bola aj dražba obrazov, ktoré namaľovali deti z Materskej školy na Luniku IX pod vedením Helmuta Bistiku. Deväť obrazov vydražili za 5 200 eur. Viaceré podujatia budú aj v pondelok v slovenských mestách.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…