Možno ste toxický rodič a vôbec o tom neviete. Ak spĺňate tieto znaky, okamžite to zmeňte!
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Možno ste toxický rodič a vôbec o tom neviete. Ak spĺňate tieto znaky, okamžite to zmeňte!

Žiadny rodič nedostane pri výchove ratolestí príručku šitú na mieru, a tak sa môže stať, že spadne do takzvaných toxických modelov, ktoré však v konečnom dôsledku škodia deťom.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 25. júna - Každý z nás robí chyby, no je dôležité rozpoznať ich. V opačnom prípade nasajú toxický štýl správania sa aj tí rodičia, ktorí by to o sebe nikdy nepovedali. Rozpoznávanie toxických vzorcov je však prvým krokom k tomu, ako sa im vyhnúť.

Nekričte a nestresujte

A aké sú vlastne známy toxického správania? Ak smerom k svojim deťom hrešíte alebo na nich kričíte tak, že potom si uvedomíte, že máte po nálade, ide o príznak toho, že ste pohltení starosťami a neviete sa ovládať. Extrémne prejavy emócií sú podľa odborníčky April Masiniovej jednoznačným prejavom toxických vzťahov rodičov a detí.

Treba si však uvedomiť, že na deti to môže mať negatívny vplyv aj do budúcna. „Takéto deti nebudú vedieť, že existujú alternatívne spôsoby zvládania konfliktov, pretože toto je všetko, čo vedia a čo sa naučili,“ vysvetlil odborník na manželstvo a rodinu Kingsley Grant. „Použitie tohto prístupu v konfliktných situáciách by mohlo viesť k fyzickému, emocionálnemu alebo psychickému ublíženiu, mohlo by to viesť aj k disciplinárnym problémom v škole,“ dodal.

Prejavmi toxicity je aj napríklad časté plakanie pred svojimi deťmi, keď sa rodičia pasujú do roly obete. Masiniová síce zdôrazňuje, že pocity nemožno potláčať, no treba si nájsť iný zdroj podpory ako deti, ktoré nemusia situáciu chápať.

Foto: Pixabay

Toxický rodič okrem toho prenáša na deti aj svoje vlastné strachy a tým robí svojho potomka zbytočne úzkostlivým. Jeden z príkladov uviedla iná odborníčka Meredith Silversmithová. „Ak má napríklad rodič strach z lietania a dieťa mu oznámi, že ide na výlet lietadlom, pre toxického rodiča je predstava jeho ratolesti na palube nepríjemná. Rodič bude prejavovať svoje obavy a úzkosti. Avšak v budúcnosti sa takéto starosti môžu preniesť z rodiča na samotné dieťa,“ upozornila.

Podľa nej by rodičia nemali na svoje deti prenášať ani svoje vlastné túžby a nesplnené sny. Prejavom toxického správania je aj to, keď si rodičia myslia, že vedia, čo je pre ich dieťa najlepšie.

Namiesto zbytočného kriku, vynucovania si poslušnosti a prenášania vlastnej úzkosti na deti, odporúčajú odborníci zmeniť svoj vzorec správania, a to najmä vtedy, keď si rodičia uvedomia, že deti sa správajú dosť podobne ako oni, teda, že na seba toxické vzorce správania prebrali. Miesto razantnosti odporúčajú, aby rodičia ubezpečili deti v tom, že sa vždy o ne postarajú a urobia všetko preto, aby konali v najlepšom záujme svojich detí.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…