Zajtra bude pre Slovensko jeden z najväčších dní v histórii. Do vesmíru poletí naša úplne prvá družica
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Zajtra bude pre Slovensko jeden z najväčších dní v histórii. Do vesmíru poletí naša úplne prvá družica

Len nedávno sme vás informovali o tom, že Slováci sa môžu pochváliť tým, že pošlú do vesmíru svoju prvú družicu, a už je to tu. Družica skCUBE opustí Zem už zajtra.

Slovenská družica poletí do vesmíru už zajtra. — Foto: sosa.sk

BRATISLAVA 22. júna -  Bude to veľkolepá udalosť. Prvá slovenská družica totiž poletí do vesmíru už zajtra, a to o 5.59 ráno stredoeurópskeho letného času. Do vesmíru sa ponesie na chrbte indickej rakety PSLV-C38 z vesmírneho strediska známeho pod názvom Šríharikota.

Nebude ani dýchať

Štart družice je vyvrcholením niekoľkoročnej práce mnohých slovenských pracovísk. Unikátny projekt realizuje Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity v spolupráci s niekoľkými slovenskými univerzitami a technologickými spoločnosťami.

„Pokiaľ všetko pôjde dobre a po 5.59 h ráno raketa s našou a ostatnými družicami odštartuje, tak v čase 17 až 23 minút od štartu budú oddelené všetky cubesaty. Čiže aj skCUBE, a tým sa začne jeho kozmická misia,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede Jakub Kapuš, podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA). To znamená, že najneskôr 23 minút po štarte by mala prvá slovenská družica obiehať samostatne okolo Zeme.

Jakub Kapuš dúfa, že všetko pôjde podľa plánu.
Jakub Kapuš dúfa, že všetko pôjde podľa dobre. Foto: sosa.sk

SOSA pri príležitosti štartu organizuje aj živý prenos na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky STU. Záujemcovia sa môžu prihlasovať na ​internetových stránkach SOSA. Štart budete môcť sledovať aj na webe kozmonautika.sk či na Facebooku SOSA.

„Som veľmi nervózna. Pri štarte asi nebudem ani dýchať,“ priznala predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Michaela Musilová, ktorá verí, že všetko pôjde podľa plánu, štart prebehne v poriadku a družica bude bez problémov fungovať. Vedecký tím si je totiž vedomý aj toho, že „vesmír nepripúšťa žiadne chyby“ a aj mnohé väčšie a drahšie vesmírne misie zlyhali na drobnostiach.

Michaelu Musilovú poznajú aj v NASA.
Michaelu Musilovú poznajú aj v NASA. Foto: sosa.sk

Družica by mala následne posielať okolo 300 rôznych údajov. Keď bude podľa Kapuša správne na orbite pracovať, bude odosielať dáta o tom, v ako je stave, koľko energie prichádza zo solárnych panelov, či sa správne nabíjajú batérie alebo aké prúdy a odbery majú jednotlivé komponenty a mnoho ďalších inžinierskych údajov. Posielať by tiež mala dáta zo senzorov o tom, ako sa družica vo vesmíre správa, ako rotuje okolo vlastnej osy, prípadne bude sama dostávať príkazy, či má spomaliť rotáciu alebo zmeniť natočenie k Zemi. „V prvých týždňoch budeme teda zbierať dáta, v akom stave sa družica nachádza,“ doplnil Kapuš.

Neskôr by mala družica posielať aj dáta z vedeckého experimentu. Prijímačom veľmi dlhých vĺn sa chce tím venovať napr. meraniu rôznych javov vo vysokej atmosfére Zeme, v magnetosfére Zeme, ďalej testovať, ako radiácia ubližuje súčiastkam na palube či robiť experimenty v oblasti rádiovej komunikácie. V neposlednom rade by mala družica zároveň posielať aj fotografie planéty. Dáta budú verejne dostupné, takže ak by niekto chcel niektoré z nich spracovať, bude ich mať k dispozícii a môže si prípadne spraviť vlastný projekt.

Dobré meno v zahraničí

Výskumníci sa tešia, že vďaka projektu skCUBE získali cenné skúsenosti a znalosti z oblasti vývoja náročných kozmických technológií, a podarilo sa im popri tom vyvinúť niekoľko inovatívnych technológií, o ktoré je veľký záujem zo zahraničia. „Príkladom toho je množstvo medzinárodných partnerstiev a spoločných projektov, ktoré sme začali práve na báze záujmu o skCUBE a jej technológie. Projekt skCUBE je pre nás teda pevným základom, na ktorom môžeme stavať ešte väčšie projekty na Slovensku a v zahraničí. Okrem toho projekt pomáha popularizovať štúdium technických smerov medzi mladými ľuďmi a aj vďaka nemu Slovensko začalo spoluprácu s Európskou vesmírnou agentúrou. Dá sa povedať, že hlavné ciele tento projekt splnil už pred samotným štartom,“ dodala Musilová.

„Už len fakt, že sa niekomu podarí vyvinúť, vyrobiť, otestovať a kvalifikovať satelit pre kozmický let, je zdroj obrovských skúseností, znalostí a inovácií a je základom pre ďalšie podobné projekty. Letecká fakulta od svojho vstupu tento projekt podporovala a vyzdvihovala jeho prínos,“ doplnil Miroslav Šmelko z Leteckej Fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) funguje od roku 2009. Vznikla s cieľom dopomôcť Slovensku stať sa členom Európskej vesmírnej agentúry. Okrem toho SOSA chcela sprístupniť vesmír a technické odbory verejnosti cez popularizačné a vzdelávacie aktivity, ako aj vlastnými technologickými projektmi. Prvým z nich bol projekt stratosférických letov, počas ktorých testovali svoje technológie v extrémnych podmienkach stratosféry. Na projekte slovenskej družice spolupracovala s Fakultou elektrotechniky a informatiky (FEI) STU v Bratislave a Leteckej fakulty TUKE v Košiciach.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…